آغاز به کار 'شورای اسلامی کار هفت‌تپه' و نادیده گرفتن تشکل معترضان

هفت تپه حق نشر عکس SOCIAL MEDIA

هم‌زمان با برگزاری انتخابات "شورای اسلامی کار هفت تپه"، یک مقام ارشد اداره کار استان خوزستان اعلام کرد "مجمع نمایندگان"، دیگر تشکل مورد قبول کارگران هفت تپه، "روال قانونی" را طی نکرده است.

احمد شجیراتی، معاون اداره کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت کارگران معترض از این پس می‌توانند مطالبات خود را از مسیر "شورای اسلامی کار هفت تپه" پیگیری کنند.

او گفت "شورای اسلامی کار هفت تپه" از حمایت "اکثر کارگران" برخوردار است.

اظهارات آقای شجیرانی در حالی مطرح می‌شود که در پی اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در هفته‌های گذشته، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پذیرفته بود با شماری از نمایندگان کارگران معترض هفت تپه مذاکره کند.

در آن دیدار، وزیر کار و امور اجتماعی وعده داده بود که دولت "مجمع نمایندگان" را به رسمیت بشناسد.

در چند سال گذشته عملا کارگران در قالب مجمع نمایندگان تلاش کرده‌اند تا مسائل صنفی‌شان را پیگیری کنند. این مجمع از ۲۴ نماینده کارگری از واحدهای مختلف شرکت هفت تپه تشکیل شده است.

مجمع نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه آبان و آذر ۱۳۹۶، تازه‌ترین دور اعتصاب‌ها و اعتراضات کارگران معترض این کارخانه را سازماندهی کرد.

اما پس از بازداشت اسماعیل بخشی و شماری دیگر از نمایندگان کارگران، وضعیت مجمع نمایندگان هفت تپه در ابهام قرار گرفت.

آبان ماه امسال، نهادهای امنیتی و قضایی ایران، شماری از اعضا و نمایندگان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه را بازداشت کردند. کارگران نیشکر هفت تپه نسبت به عدم پرداخت معوقات مزدی اعتراض داشتند.

علاوه بر این، به رسمیت شناخته شدن تشکل مستقل کارگران، بازگشت مالکیت شرکت از بخش خصوصی به بخش دولتی و مدیریت شرکت به صورت شورایی و جمعی، از دیگر خواسته‌های کارگران بود.

در نهایت، سه شنبه ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۷، با حمایت دولت و وزارت کار، انتخابات شورای اسلامی کار هفت تپه برگزار شد و ۸ نفر به عنوان عضو اصلی و ۶ نفر به عنوان علی البدل انتخاب شدند.

شماری از نمایندگان کارگران هفت تپه نیز از انتخابات شورای اسلامی کار هفت تپه حمایت کرده بودند.

حق نشر عکس ILNA
Image caption سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در سال ۱۳۵۳ تأسیس شد

سرنوشت ناروشن "احیای سندیکای هفت تپه"

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در سال ۱۳۵۳ تأسیس شد. اما از سال ۱۳۶۹ به بعد شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت ‌تپه که گمان می‌رود نزدیک به ۵۰۰۰ هزار کارگر داشته باشد فاقد یک نهاد کارگری بود.

پس از چند دور اعتراض به وضعیت کارخانه نیشکر هفت تپه و عدم پرداخت دستمزدها در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵، چند صد نفر از کارگران تلاش کردند در سال ۱۳۸۶ سندیکای کارگران این شرکت را احیا کنند. اما نیروهای امنیتی، شماری از کارگرانی را که مسئول بازگشایی این سندیکا بودند را بازداشت کردند.

اگر اکنون نیز دولت ایران مجمع نمایندگان را به رسمیت نشناسد، عملا تلاش ۱۲ ساله کارگران برای بازگشایی سندیکای کارگران هفت تپه و یک"نهاد مستقل" کارگری باز هم بی‌نتیجه می‌ماند.

فعالان سیاسی اجتماعی ایران انتقاد می‌کنند که جمهوری اسلامی مانع ایجاد نهادهای صنفی می‌شود و به جای نهادهای صنفی مستقل نهادهایی را هماهنگ با دولت جایگزین آن می‌کند. در سال‌های گذشته، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از جمله نهادهایی بود که با دخالت نیروهای امنیتی و قضایی به تعطیلی کشانده شد.

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران هفت تپه همچنان در بازداشت به سر می‌برد.