'حکم فیلتر کردن اینستاگرام در ایران صادر شده است'

بالا گرفتن احتمال فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

مقام های قضایی ایران در تازه ترین واکنش به شبکه پرطرفدار اجتماعی اینستاگرام می گویند که حکم قضایی برای فیلتر کردن آن صادر شده است.

به گزارش منابع خبری ایران جواد جاویدنیا، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور که همچنین دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه (فیلترینگ) است گفت: "دستور قضایی برای فیلتر این سرویس داریم و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی نیز مبنی بر فیلتر شدن این سرویس است."

بسیاری از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان های بین‌المللی در ایران مسدود است. بعد از بسته شدن تلگرام در ایران، بارها گزارش‌هایی درباره احتمال فیلتر شدن اینستاگرام، اپلیکیشن همرسانی عکس و ویدیو هم منتشر شده است.

آقای جاویدنیا گفت: "اینستاگرام یک بار فیلتر شد و دولت گذشته وعده داد که با کمک فیلترینگ هوشمند می‌تواند این فضا را کنترل کند اما متاسفانه در این زمینه هم هزینه‌های بالایی صورت گرفت ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم."

او اظهار "تاسف" کرد که ترافیک اینستاگرام از یک سطح مشخص در کشور بالاتر رفته است.

به گفته این مقام هرچند قوه قضاییه می تواند اینستاگرام را فورا مسدود کند اما "فعلا منتظر اجماع نظر در این زمینه هستیم ولی اگر صبر کردن فایده نداشته باشد دادستان کشور تصمیم لازم را خواهد گرفت."

در یک سال اخیر چند صفحه اینستاگرامی محبوب که ویدئوهایی از رقص صاحبان حساب منتشر می‌کردند، مسدود شده‌اند. تلویزیون ایران نیز اعترافاتی از چند نفر پخش کرد که به نظر می‌رسد با همین صفحات رقص مرتبط باشند.

قوه قضاییه ایران دو سال پیش هم با همکاری پلیس و سپاه موجی از برخورد با مدل‌های اینستاگرامی را در سراسر ایران دنبال کرد.

حق نشر عکس .

مقام های قضایی ایران در ماه های اخیر بار دیگر نسبت به ادامه فعالیت اینستاگرام ابراز خشم کرده اند.

عبدالصمد خرم آبادی، معاون سابق قضایی دادستان کل ایران در امور فضای مجازی، اواسط مهر ماه گفته بود این شبکه اجتماعی "بدون محدودیت قانونی" مشغول "تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی" علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی است.

او شکایت کرد که اینستاگرام "بر خلاف قانون اساسی"، صوت و تصویر "فراگیر" را از انحصار سازمان صدا و سیما خارج کرده است.

آقای خرم آبادی پیشتر دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بود که مسئول اعمال محدودیت‌های گسترده در اینترنت ایران است.

بسیاری از کاربران ایرانی اینستاگرام تصاویری از زنان و دختران بدون حجاب، تصاویری از مهمانی‌هایی که زنان و مردان همزمان در آن حضور دارند و همچنین تصاویر نوشیدن مشروبات الکلی و رقصیدن، همرسانی می‌کنند.

بحث فیلتر کردن شبکه اینستاگرام تا کنون چندین بار در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنت مطرح شده، اما گفته می شود دولت با آن مخالفت کرده است. با این حال فیلتر سایت‌ها و نرم‌افزارها در دولت دوم آقای روحانی کاهش نیافته است.

در پی انتشار اظهارات آقای جاویدنیا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفت: "برای مردم توضیح داده شود فردای فیلترینگ اینستاگرام چه اتفاقی رخ می‌دهد."

آقای آذری جهرمی به خبرنگاران گفت: "من متن صبحت‌های معاون دادستان را نخواندم و صبح امروز در دولت از تیتر اخبار متوجه این موضوع شدم.فرض بر این که حرف‌های معاون دادستان درست است و وی اختیار قانونی برای فیلترینگ اینستاگرام دارد، این سؤال پیش می‌آید بعد از این قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ این را برای مردم روشن کنند و دو قطبی فیلترینگ یا مخالفت با فیلترینگ را درست نکنند."