مذاکرات ایران-طالبان؛ افغانستان: تلاش‌های صلح از طریق دولت صورت گیرد

طالبان حق نشر عکس Tasnim
Image caption محمود واعظی: پیش از آغاز مذاکرات با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم

دولت افغانستان در واکنش به مذاکرات اخیر مقام‌های ایرانی و طالبان می‌گوید که تلاش‌ها برای صلح باید از طریق دولت این کشور صورت بگیرد.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران پیش از این به خبرگزاری ایسنا گفته بود مذاکرات با طالبان "با هماهنگی دولت افغانستان انجام می‌شود."

آقای واعظی گفته بود: "من در هیچ گزارشی ندیده‌ام که دولت افغانستان از مذاکرات ایران و طالبان ناراضی باشد. پیش از آغاز مذاکرات با طالبان، با دولت افغانستان صحبت داشته‌ایم."

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در واکنش به اظهارات آقای واعضی به بی‌بی‌سی گفت: دولت افغانستان از تلاش هر کشوری برای آوردن صلح در افغانستان استقبال می‌کند، اما این گفت‌وگوها باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد.

آقای احمدی درباره اظهارات مقام‌های ایرانی که گفته‌اند گفت‌وگوهای صلح با طالبان در هماهنگی با دولت افغانستان صورت می‌گیرد، اطلاعی نداد.

پیش از این شماری از مقام‌های بلندپایه افغانستان دولت ایران را به کمک نظامی به طالبان متهم کرده بودند. مقام‌های ایرانی این اتهام‌ها را رد کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، اشتراک کردند

سفر هیئت طالبان به تهران

اخیرا گروه طالبان تایید کرد که یک هیات از سوی این گروه به تهران سفر کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک نشست خبری گفت که هیات طالبان یکشنبه، ۹ دی /۳۰ دسامبر در تهران با عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه گفتگوی مفصلی داشته است.

او هدف این مذاکرات را تلاش ایران برای کمک به آوردن صلح به افغانستان خواند.

آقای قاسمی این گفت‌و‌گوها را مهم دانست و تاکید کرد که انجام مذاکره با طالبان به معنای همسویی با مواضع این گروه نیست.

مرتضی صفاری نطنزی، عضو مجلس نمایندگان ایران در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، گفته است هرچند "طالبان نیروی مطلوب ما نیست" اما باید بپذیریم که بخشی از خاک افغانستان را در اختیار دارد و از نظر سیاسی و امنیتی مطرح است و در شرایط کنونی نمی‌توان این گروه را نادیده گرفت.

دیدار مقام‌های تهران با نمایندگان طالبان در پی آن است که هفته گذشته علی شمخانی، دبیر عالی امنیت ملی ایران، در سفری به کابل اعلام کرد که کشورش با طالبان در حال گفتگو است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط