'یک ناوگروه ایران به اقیانوس اطلس اعزام می‌شود'

حق نشر عکس IRNA

یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی ارتش ایران روز جمعه اعلام کرد که به زودی یک ناوگروه ارتش، وارد اقیانوس اطلس خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دریادار تورج حسنی مقدم، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت که این سفر در اوایل سال آینده خورشیدی آغاز خواهد شد و پنج ماه نیز به طول می‌انجامد.

اقیانوس اطلس دومین اقیانوس بزرگ دنیا است که بین قاره آمریکا و قاره‌های آفریقا و اروپا قرار دارد. این دومین بار است که ارتش ایران کشتی‌های نظامی خود را به این اقیانوس می‌فرستد.

در سال ۱۳۹۵ که برای نخستین بار ناوهای ارتش ایران وارد اقیانوس اطلس شدند، دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش، دور زدن قاره آفریقا و ورود کشتی‌های نظامی ایران را به اقیانوس اطلس، نشانه "اقتدار جمهوری اسلامی" توصیف کرده بود.

او در آن زمان وعده داد که به زودی ناوهای ایرانی عرض اقیانوس اطلس را طی خواهند کرد. طی کردن عرض اقیانوس اطلس می‌تواند کشتی‌های نظامی ایران را به سواحل آمریکا و کانادا یا کشورهای دریای کارائیب و آمریکای جنوبی برساند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تصویری از نام الوند، در زمانی که در بندری در سودان پهلو گرفته بود

نزدیک به چهار دهه است که ایران و آمریکا با هم رابطه ندارند و مناقشه دو کشور از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در واشنگتن، بار دیگر شدت گرفته است. ضمن اینکه آمریکا از سال ۱۹۸۰ تاکنون در خلیج فارس، حضور نظامی دائمی دارد.

در پی تشدید فشارهای آمریکا علیه ایران و از سرگیری تحریم‌ها، مقامات در تهران بارها تهدید کردند که اگر نتوانند نفت بفروشند، اجازه نخواهند داد تا کشتی‌های دیگر نیز از تنگه هرمز عبور کنند. واشنگتن نیز در واکنش به این تهدید اعلام کرده که امنیت تنگه هرمز را تامین خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد که این تنگه بسته شود.

به گفته دریادار حسنی مقدم، در حال حاضر ناوگروه ۵۹ ارتش ایران در خلیج عدن در حال انجام ماموریت است و این ماموریت تا دو ماه دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

این فرمانده نظامی گفت که علت حضور نظامی ایران در اقیانوس هند، حفاظت از راه‌های کشتیرانی در این منطقه است. وی در عین حال افزود که ناوگروه ۵۹ در دوران ماموریتش در اقیانوس هند، با دزدان دریایی درگیری نداشته است. اما کشتی‌های نظامی ایران سابقه درگیری با دزدان دریایی را در خلیج عدن دارند.

اخیرا یک ناوگروه دیگر ایران از خلیج عدن به کشور بازگشت.

حق نشر عکس IRNA
Image caption ناو جنگی سهند که ایران می‌گوید بسیار پیشرفته و روزآمد است و به طور کامل در داخل این کشور تولید شده همراه با ناوگروه جدید به اقیانوس اطلس اعزام خواهد شد

ناو جنگی سهند

بر اساس گفته‌های دریادار حسنی مقدم، ناو جنگی سهند، از جمله کشتی‌های ناوگروهی خواهد بود که به اقیانوس اطلس اعزام می‌شود.

این ناو که کار ساخت آن به تازگی به پایان رسیده، حدود یکماه پیش در خلیج فارس به آب انداخته شد.

علیرضا شیخی، از فرماندهان نیروی دریایی ایران در مراسم به آب اندازی این ناو آن را "پیشرفته‌ترین ناو جنگی بومی در غرب آسیا خوانده و گفته این کشتی جنگی از "سازه بسیار قوی و رادارگریز" است و نسبت به جماران، ناوچه قبلی ساخت ایران از "افزایش سطح عرشه پرواز" سود می‌برد."

به گفته آقای شیخی، ناو سهند قادر است به مدت " ۱۵۰ روز به همراه شناور پشتیبان در اقیانوس‌های دور دست و آب‌های متلاطم" دریانوردی کند.

ساخت ناو سهند شش سال به طول انجامید.

سفر به اقیانوس اطلس عملا نخستین ماموریت بزرگ ناو جدید سهند خواهد بود.