'مذاکرات ۸۸'؛ نقل قول یک فعال اصلاح‌طلب از آنچه موسوی و خامنه‌ای به هم گفتند

میرحسین موسوی و آیت‌الله علی خامنه‌ای حق نشر عکس Getty Images

سعید شریعتی، از اعضای شورای مرکزی حزب مشارکت، روز جمعه متنی منتشر کرد که به گفته او برداشتش از "روایت مذاکرات ۸۸" بین میرحسین موسوی و آیت‌الله خامنه‌ای است.

"مذاکرات ۸۸" عنوانی است که فعالان اصلاح‌طلب در چند روز اخیر در توییتر برای جلسه ملاقات میرحسین موسوی و آیت‌الله خامنه‌ای بعد از انتخابات مناقشه‌آفرین سال ۸۸ استفاده می‌کنند.

در متنی که آقای شریعتی در توییتر منتشر کرده، آقای موسوی به "تقلب در انتخابات" و دستگیری همفکرانش معترض است و می‌گوید از آنجا که در کشور "کودتا" شده، انتخابات باید باطل و "متخلفین مجازات شوند".

بر اساس ادعای آقای شریعتی، آیت‌الله خامنه‌ای با درخواست ابطال انتخابات مخالفت کرده، اما در عین حال دستور داده که همه اصلاح‌طلبان بازداشت شده، "با حفظ احترام" آزاد شوند.

چنانکه سعید شریعتی نقل کرده، در این دیدار آیت‌الله خامنه‌ای اصرار داشته که اعتراض میرحسین موسوی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از مسیر قانونی و ارجاع به شورای نگهبان ادامه یابد.

اما در مقابل، آقای موسوی نه تنها صلاحیت شورای نگهبان را برای بررسی این شکایت به چالش کشیده بلکه به شکل تلویحی به حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از نتیجه انتخابات نیز اعتراض کرده و گفته اگر شکایتی هم صورت بگیرد، کسی "بالای حرف" رهبر جمهوری اسلامی کاری نخواهد کرد.

خود آقای شریعتی در این دیدار حضور نداشته و چنانکه در انتهای همین متن نوشته، نقل قول‌هایی که از ملاقات منتشر کرده، "برداشت" اوست از "روایت مذاکرات" که در جریان دیدارهایش با میرحسین موسوی از او شنیده است. این دیدارها در فاصله آزادی آقای شریعتی از زندان تا آغاز حصر میرحسین موسوی انجام شده‌اند.

آقای شریعتی که از مشاورین میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ بود، همراه باقی چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب و اعضای حزب مشارکت بعد از برپایی انتخابات دستگیر و محاکمه شد.

حمزه غالبی، یکی دیگر از فعالان سیاسی هوادار میرحسین موسوی که در پاریس سکونت دارد، در مصاحبه‌ با بی‌بی‌سی فارسی درباره انتشار این متن گفت که اصلاح‌طلبان به عنوان بخشی از این مجادله، هرگز فرصت نداشته‌اند تا ادعای خود را بی‌واسطه با شهروندان در میان بگذارند و فارغ از محتوای این مذاکرات، شفافیت درباره ادعاهای طرفین و مواضعشان بسیار مهم است.

اصلاح‌طلبان در چند روز اخیر با این انتقاد روبه‌رو بودند که به جای انتشار محتوای این دیدار، از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته‌اند که محتوای این جلسه را منتشر کنند.

حق نشر عکس Fars
Image caption سعید شریعتی، از مشاورین میرحسین موسوی که خود دستگیر و محاکمه شد

پیروزی محمود احمدی نژاد در این انتخابات با اعتراض‌های فراگیری همراه شد که سرانجام با حصر رهبران معترضین در سال ۸۹ به پایان رسید. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی (دیگر نامزد اصلاح‌طلب در آن انتخابات) از آن زمان در حصر خانگی به سر می‌برند.

اخیرا ویدئویی تبلیغاتی از سوی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد که او در آن در حال سخنرانی در روز ۳۰ تیر سال ۸۸ دیده می‌شود. آقای خامنه‌ای در این سخنرانی که مشخص نیست مخاطبانش چه کسانی هستند می‌گوید میرحسین موسوی اصرار داشته که انتخابات باطل شود و گفته که در جلسه‌ای با حضور چهره‌های مهم، دیگران هم معتقد بودند که انتخابات باید باطل شود.

سپس آقای خامنه‌ای می‌گوید که از کسانی که آقای موسوی گفته در مساله ابطال انتخابات با او هم نظر بوده‌اند، دو نفرشان - اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، روسای جمهوری اسبق - این نقل قول آقای موسوی را انکار کرده‌اند.

بعد از انتشار این ویدئو، میرحسین موسوی در پیامی که از طریق اعضای خانواده‌اش منتشر شد، از دفتر رهبر جمهوری اسلامی خواست تا "نوار مذاکرات ۸۸" را منتشر کند. ظاهرا اشاره آقای موسوی به دیداری است که بعد از انتخابات بین او و آیت‌الله خامنه‌ای رخ داده است. متنی که سعید شریعتی روز جمعه منتشر کرده نیز نقل قول از همین جلسه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption نتیجه انتخابات سال ۸۸ و پیروزی محمود احمدی‌نژاد، با یکی از بزرگترین تظاهرات اعتراضی را در تاریخ جمهوری اسلامی روبه‌رو شد