کمیسیون امنیت ملی مجلس: طبق توضیحات وزیر اطلاعات اسماعیل بخشی شکنجه نشده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
وزارت اطلاعات ادعای شکنجه اسماعیل بخشی را تکذیب کرد

علی نجفی خوشرودی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران امروز اعلام کرد که طبق توضیحات وزیر اطلاعات "به هیچ وجه اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه شکنجه نشده است."

به گزارش ایسنا جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز با حضور وزیر اطلاعات و همکارانش برای بررسی موضوع شکنجه اسماعیل بخشی برگزار شد.

این در حالی است که حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور ایران، در کانال تلگرام خود گفته بود حسن روحانی دستور رسیدگی به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی، فعال کارگری، را داده است.

همچنین علی اکبر بختیاری، رییس دفتر دادستان ایران، اعلام کرده که یک هیات کارشناسی ویژه از سوی دادستانی با توجه به دستور قوه قضاییه امروز (سه‌شنبه ۸ ژانویه/۱۸ دی) برای بررسی موضوع شکنجه اسماعیل بخشی به خوزستان رفته است.

حق نشر عکس Social media

اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت تپه چند روز پیش در اینستاگرام خود نوشت که در دوران بازداشتش آنقدر شکنجه شده که سه روز نمی‌توانسته حرکت کند. آقای بخشی، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، را به "مناظره زنده تلویزیونی" دعوت کرد تا درباره پرونده او پاسخگو باشد.

آقای فلاحت‌پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی روز گذشته با اعلام این خبر مشخص نکرد چه کسانی و از چه نهادهایی در این جلسه حضور خواهند داشت.

همچنین علیرضا رحیمی، نماینده مجلس همچنین گفت: "عصر امروز جلسه کمیسیون امنیت_ملی برای رسیدگی به ادعاهای آقای اسماعیل بخشی و کارگران هفت تپه با حضور مقامات ارشد وزارت اطلاعات برگزار می شود. برغم برخی نظرها، همچنان در تلاشیم ترجیحا آقای بخشی به نمایندگی از کارگران در جلسه حضور یابد."

در ادامه واکنش‌ها به اظهارات آقای بخشی، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در واکنش به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی گفت: "ابعاد مختلف این موضوع باید بررسی شود و ما پیش از بررسی ها هیچکس را تخطئه و تکذیب نمی کنیم. ممکن است کارگری متخلف باشد اما به هیچ عنوان برخورد خلاف قانون با او پذیرفته نیست. البته تخلف احتمالی یک بازجو هم نباید به حساب یک مجموعه گذاشته شود."

فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی روز گذشته در گفتگو با رویداد ۲۴ گفت: "موکلم برای تکذیب سخنانش تحت فشار قرار گرفته است."

بیشتر بخوانید:

وکیل اسماعیل بخشی: موکلم برای تکذیب سخنانش تحت فشار است

اسماعیل بخشی: شکنجه شدم، وزیر اطلاعات را به مناظره دعوت می‌کنم

سندیکای هفت‌تپه درباره وضعیت سلامت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان هشدار داد

در همین حال خبرگزاری هرانا گزارش کرده است که در طول روز "چندین بار با آقای بخشی تماس گرفته می‌شود و او را تهدید می‌کنند."

اسماعیل بخشی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتصاب و اعتراضات کارگران این شرکت در تاریخ ۲۷ آبان ماه بازداشت شد و نزدیک به یک ماه در بازداشت وزارت اطلاعات بود.

موضوعات مرتبط