کروبی و موسوی و رهنورد 'هفته‌ای یک بار از حصر بیرون می‌روند'

محل فعلی حصر مهدی کروبی در جماران تهران
Image caption محل فعلی حصر مهدی کروبی در جماران تهران

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی، می‌گوید مسئولان امنیتی از دو ماه پیش به پدرش اجازه داده‌اند هفته‌ای یک بار، به انتخاب خود از محل حبس خانگی بیرون برود و تنها "تعیین محل باید با هماهنگی باشد".

به گفته حسین کروبی، شش هفته است که پدرش اجازه یافته دیدارهایی در بیرون محل حصر داشته باشد.

بر اساس این گزارش، مهدی کروبی نیز به انتخاب خود، پنج بار از شش باری که اجازه یافته از حبس خانگی خارج شود، به دیدار خانواده کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق رفته است.

بردار میرحسین موسوی: تغییری ایجاد نشده

حسین کروبی همچنین به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز از این امکان برخوردار شده‌اند. همین گزارش اضافه می‌کند آقای موسوی و خانم رهنورد اما از این فرصت برای دیدار با اعضای خانواده‌شان استفاده کرده‌اند.

اما میرمحمود موسوی، برادر میرحسین موسوی، در واکنش به این خبر گفته "تغییری در وضعیت آقای موسوی به وجود نیامده است."

با این حال او تأیید کرده است که "میرحسین موسوی در طول ۱۱ ماه گذشته به خانه هر کدام از خواهرها و برادرهای خود یک بار و فقط به خانه یکی از خواهران دو بار رفته است."

میرمحمود موسوی اضافه کرده است که روند دیدار آقای موسوی با اقوام خود (خواهر و برادر)، از ۱۱ ماه پیش آغاز شده بود اما برای مدتی متوقف شد و دوباره ادامه یافت.

حسین کروبی در حالی از تغییر در شرایط حبس خانگی پدرش از حدود دو ماه پیش خبر می‌دهد که ۲۰ آذر به روزنامه اعتماد درباره ادامه حصر و تغییر شرایط آن گفته بود "اندک گشایش آن است که اقوام درجه یک می‌توانند به دیدار محصورین بروند".

اظهارات پسر آقای کروبی در آن زمان، در واقع پاسخی به اظهارات حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری، بود که گفته بود "از حصر جز پوسته‌ای نمانده است".

در مقابل، آقای کروبی اما پاسخ داده بود که "محصورین همچنان ارتباط‌شان با بیرون به صورت کامل قطع است بنابراین تفاوت چشم‌گیری ایجاد نشده است".

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از بهمن ماه ۱۳۸۹ و بدون محاکمه در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.

بهمن ماه سال ۱۳۹۶ مهدی کروبی در نامه‌ای بی‌سابقه و سرگشاده به شدت به رهبر ایران تاخت.

در این نامه که چندی پس از تظاهرات سراسری دیماه ۱۳۹۶نوشته شده بود آقای کروبی به آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود باید بار مسئولیت سه دهه گذشته خود را بپذیرید.

نامه آقای کروبی درست در زمانی منتشر شده بود که در محافل سیاسی و رسانه‌ها گمانه‌زنی درباره بازتر شدن فضای حصر مطرح بود.

حق نشر عکس SAHAMNEWS
Image caption بهمن ماه سال ۱۳۹۶ مهدی کروبی در نامه‌ای بی‌سابقه و سرگشاده به شدت به رهبر ایران تاخت

مهدی کروبی بعدتر نیز در نامه ای سرگشاده نوشته بود سرنوشت "حصر غیرقانونی و بی‌ضابطه" او توسط عزائیل و با مرگ او "یا آن دیگری" تعیین می‌شود.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران شش سال پیش گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت حصرخانگی آقای کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد را شخصا به عهده گرفته است.

پایان دادن به حصر خانگی رهبران جنبش سبز از وعده‌های حسن روحانی و اصلاح‌طلبان در چند انتخابات اخیر بوده، اما آنها همچنان در حبس خانگی هستند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نامه سرگشاده مهدی کروبی به رهبر ایران

موضوعات مرتبط