ایران 'سعی کرده بود نازنین زاغری را به جاسوسی وادارد'

نازنین زاغری حق نشر عکس Free Nazanin
Image caption فرزند نازنین زاغری به واسطه زندان مادرش نمی‌تواند از ایران خارج شود

ریچارد رتکلیف شوهر نازنین زاغری می گوید که بازجوها در ایران سعی کرده بودند خانم زاغری را وادار کنند در ازای آزادی علیه بریتانیا شروع به جاسوسی کند. آقای رتکلیف گفت این حادثه اواخر ماه دسامبر اتفاق افتاد.

نازنین زاغری رتکلیف در سال ۲۰۱۶ به جرم جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که رد می کند.

همزمان در روز دوشنبه خانم زاغری که ۴۰ سال دارد اعتصاب غذایی سه روزه را در اعتراض به رد درخواست هایش برای دریافت مراقبت های تخصصی پزشکی آغاز کرده است.

ریچارد رتکلیف در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه توضیح داد که اعضای سپاه پاسداران چطور به همسرش گفته اند که اگر به جاسوسی از وزارت توسعه بین المللی بریتانیا و سازمان "اسمال مدیا" در لندن بپردازد "بعد از آن امن تر خواهد بود."

او گفت که همسرش این پیشنهاد را رد کرد.

شروع اعتصاب

ریچارد رتکلیف گفت که همسرش اعتصاب غذا را در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت درمانی آغاز کرده است.

آقای رتکلیف اظهار داشت که امیدوار است با دست زدن به اعتصاب غذا، مقامات ایرانی همسرش را "جدی" بگیرند.

ریچارد رتکلیف تاکید کرد که همسرش احتیاج به مراقبت های نورولوژیکی در خصوص دردی که از ناحیه گردن احساس می‌کند دارد و در کنار آن نیاز به بازدید پزشک در خصوص بی‌حسی‌ای که در دست و پا احساس می‌کند دارد.

نازنین زاغری رتکلیف و نرگس محمدی در ۱۲ دی ماه با انتشار اطلاعیه‌ای از زندان اوین اعلام کردند در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان برای سه روز اعتصاب غذا می‌کنند.

همسر نازنین زاغری گفت که مقامات زندان تا امروز نسبت به انجام هرگونه رسیدگی پزشکی خودداری کرده‌اند.

آقای رتکلیف شروط همسرش برای پایان اعتصاب غذا را دو مورد اعلام کرد که یکی، اجازه دسترسی به پزشک مختصص خارج از زندان و دوم، تضمین کتبی مسئولان زندان مبنی بر اینکه وی امکان دسترسی آزادانه به دارو و درمان تجویز شده توسط پزشکان را خواهد داشت.

حق نشر عکس twitter.com/FreeNazanin
Image caption وزیر خارجه بریتانیا در تهران با دختر نازنین زاغری که مادرش در زندان اوین تهران است، دیدار کرده بود

همزمان با این کنفرانس خبری، وزارت خارجه بریتانیا تایید کرد که جرمی هانت در اعتراض به وضعیت نازنین زاغری، سفیر جمهوری اسلامی در لندن را به این وزارتخانه احضار کرده است.

مقامات رسمی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که آقای هانت نسبت به عدم رسیدگی‌های پزشکی مناسب به خانم زاغری اعتراض کرده است.

آقای هانت به سفیر ایران بابت رفتار این کشور در خصوص نازنین زاغری انتقاد کرده و از اینکه "یک مادر بی‌گناه برای رسیدن به خواسته‌اش دست به اعتصاب غذا بزند" را نادرست خوانده است.

وزیر خارجه بریتانیا پس از این دیدار، در توییتر خود ادامه زندان خانم زاغری را "غیرقابل قبول" خوانده و رفتار مسئولان جمهوری اسلامی را "زیر پا گذاشتن اصول حقوق بشر" دانسته است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن نیز پس از این دیدار به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته که خانم زاغری "در زندان از تسهیلات و امکانات درمانی لازم برخوردار بوده و خواهد بود".

آقای بعیدی‌نژاد پیگیری وزارت خارجه بریتانیا در خصوص وضعیت درمانی وی را "دخالت در امور داخلی ایران" خوانده با تکرار اینکه خانم زاغری "به خاطر جاسوسی برای همان دولت در زندان قرار دارد" هر نوع پیگیری "در این زمینه را مردود و غیرقابل‌قبول" اعلام کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خانم محمدی همراه با نازنین زاغری دست به اعتصاب غذا زده است

شهریورماه امسال ریچارد رتکلیف اعلام کرد که همسرش نازنین زاغری به سبب حمله عصبی در زندان "از حال رفته است."

خانم زاغری که می‌گوید برای دیدار با اقوامش در عید نوروز سال ۱۳۹۵ و با هدف ارتباط بیشتر دختر خردسالش با والدین خود به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. خانم زاغری این اتهام را رد می‌کند.

خانم زاغری که برای موسسه تامپسون رویترز - واحد خیریه خبرگزاری رویترز - کار می‌کرد، هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی تهران توسط ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما حکومت ایران و قوه قضاییه می‌گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده‌اند.