خبرنگار پرس تی‌وی ایران به عنوان 'شاهد کلیدی به دادگاهی در واشنگتن برده شده' است

مرضیه نبوی حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption به گزارش پرس تی‌وی مرضیه هاشمی در سفر به آمریکا توسط اف‌بی‌آی بازداشت شده است

بنابر گزارش‌ها، مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه پرس تی‌وی ایران تاکنون دو بار به همراه وکیل خود تحت عنوان شاهد در یک دادگاه واشنگتن حاضر شده است. همچنین گزارش شده خانم هاشمی در ارتباط با یک تحقیقات قضایی که عنوانش فاش نشده به دادگاه برده شده و اتهامی علیه خود او طرح نشده است.

خبرگزاری رویترز، روز جمعه (۱۸ ژانویه) در خبری کوتاه نوشت بنابر درخواست وزارت دادگستری آمریکا قاضی بریل هاول بخشی از علت رسمی بازداشت خانم هاشمی را علنی کرده است که در آن آمده او به عنوان شاهد در جریان تحقیقات قضایی که عنوانش فاش نشده به دادگاهی در پایتخت برده شده است.

همزمان خبرنگار حوزه دادگستری شبکه فاکس‌نیوز در واشنگتن با انتشار یک رشته توییت گفته خانم هاشمی با وکیل خود در دادگاه حاضر شده و "اتهامی متوجه خود او نیست".

جک گیبسون، خبرنگار فاکس‌نیوز نوشته: "انتظار می‌رود خانم هاشمی به محض به پایان رسیدن شهادتش در برابر قاضی که مرتبط با پرونده نقض قوانین آمریکاست، فورا آزاد شود."

این نخستین بار است که دولت آمریکا رسما خبر بازداشت مرضیه هاشمی و انتقال او به واشنگتن را تایید می‌کند.

خبرگزاری رویترز همچنین به نقل از یک مقام دولتی نوشته تحقیقات که خانم هاشمی برای شهادت درباره آن به دادگاه برده شده مربوط به آنست که آیا شبکه پرس تی‌وی یک رسانه مبلغ دولت ایران است که در این صورت می‌بایست مطابق قانون "فعالیت دول بیگانه در خاک آمریکا" (FARA) تحت عنوان "عامل یک دولت خارجی" رسما در وزارت دادگستری آمریکا به ثبت می‌رسیده است.

در یک سال گذشته چند شبکه روسیه چون آر‌تی و اسپوتنیک و چند شبکه چین چوت سی‌سی‌تی‌وی و حتی شبکه الجزیره قطر هم از سوی وزارت دادگستری آمریکا اخطار دریافت کرده‌اند که باید رسما فعالیت خود در خاک آمریکا را تحت عنوان "عامل یک دولت بیگانه" به ثبت برسانند.

این قانون که حدود ۸۰ سال قدمت دارد در پی آگاه کردن مردم ایالات متحده نسبت به اخبار و انتشاراتی است که تولیدکنندگان آنها مستقیما با دولت‌های خارجی مرتبطند و برای آنها کار می‌کنند.

مرضیه هاشمی آمریکایی الاصل است، در نیواورلئان در ایالت لوئیزیانا متولد شده و نام شناسنامه‌ای او ملانی فرانکلین است.

آن طور که گفته شده او پس از ازدواج با یک مرد ایرانی به اسلام و انقلاب اسلامی این کشور علاقه‌مند شده و به این کشور مهاجرت کرده است.

شبکه پرس تی‌وی ایران خبر بازداشت او را نخستین بار روز چهارشنبه (دو روز پیش) اعلام کرد هر چند گزارش که او روز یکشنبه گذشته در فرودگاه سنت لوئیز بازداشت شده و توسط اف‌بی‌آی به واشنگتن دی‌سی، پایتخت، انتقال داده شده است.

بی‌خبری از علت بازداشت او در چند روز گذشته با واکنش نهادهای صنفی روبرو شده بود.

روز گذشته انجمن قلم آمریکا و انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار اطلاع‌رسانی در مورد علت بازداشت او شده‌ بودند.

انجمن قلم آمریکا از دولت این کشور خواسته بود خانم هاشمی را فورا آزاد کند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (آی‌اف‌جی) هم دیروز (پنجشنبه ۱۷ ژانویه) در حساب توییتری خود نوشته بود: "مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی در آمریکا بازداشت شده در حالی که اتهامات او علنی نشده است. ما به شدت نگران او هستیم و از مقام‌های آمریکا می‌خواهیم هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کنند. "

در داخل آمریکا هم مدیرعامل انجمن قلم این کشور طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری خانم هاشمی شده و ابراز نگرانی کرده که آمریکا این خبرنگار شبکه پرس تی‌وی را در ارتباط با تنش‌های سیاسی میان تهران و واشنگتن بازداشت کرده باشد.

بیشتر بخوانید

خبرنگار تلویزیون ایرانی پرس تی‌وی 'در آمریکا بازداشت شد'

سوزان ناسل در بیانیه این انجمن ادبی نوشته: "فقدان اطلاعات و شفاف‌سازی درباره علت بازداشت خانم هاشمی باعث شده این گمانه‌زنی‌ها قوت پیدا کند که آیا او در ارتباط با مستندی که جدیدا درباره جنبش "جان سیاهان مهم است" تهیه کرده بود بازداشت شده و یا بازداشت او یک اقدام تلافی‌جویانه در برابر زندانی کردن شهروندان آمریکایی در ایران است."

"علت هر کدام از این دو مورد که باشد نقض آشکار ارزش‌های دموکراسی است. شگفت‌آور خواهد بود که ببینیم آمریکا هم همان رویه‌ای را پیش گرفته که چین و ایران از آن استفاده می‌کنند؛ یعنی بازداشت شهروندان بدون اتهامات جدی و آشکار و با نیت اعمال فشار یا بالا بردن قدرت چانه‌زنی. اگر علت بازداشت خانم هاشمی چیزی به غیر از این موارد است باید خیلی زود شفاف‌سازی شود و در غیر این صورت او باید فورا آزاد شود."

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption رسانه‌های داخلی ایران گزارش‌ها و تفسیرهایی در محکومیت بازداشت خانم هاشمی و شرایط او منتشر کرده‌اند

وزارت خارجه ایران هم با سیاسی خواندن بازداشت خانم هاشمی خواستار آزادی فوری او شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم دو روز پیش گفته بود از آنجا که همسر خانم هاشمی یک ایرانی است او شهروند این کشور هم محسوب می‌شود.