رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: لایحه پالرمو نباید در مجمع تشخیص مصلحت نظام اصلاح شود

حق نشر عکس Irna
Image caption علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت و محمدجواد ظریف در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید وارد اصلاح لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی یا لایحه پالرمو شود.

آقای فلاحت پیشه به خبرگزاری ایسنا گفته است که "مجمع تشخیص باید نظر رد یا تایید خود نسبت به لایحه پالرمو را ارائه کرده و وارد فضای اصلاحی نشود چون این به معنای کاستن از حدود و اختیارات قوه قانون گذاری در کشور است".

رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس ایران گفته است که مجلس "به وظیفه قانون گذاری خود عمل کرد و شورای نگهبان نیز وظیفه شرعی و قانونی‌اش را در بررسی مصوبه مجلس انجام داد. با توجه به اختلاف نظر بین مجلس و شورای نگهبان این لایحه به مجمع تشخیص برای ارائه نظر مصلحتی درباره تایید یا رد نظرات مجلس رفت".

آقای فلاحت پیشه گفته "مجمع تشخیص نمی‌تواند قانون گذاری کند" و در "مصوبات مجلس اصلاحات انجام دهد".

مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه امروز خود بررسی لایحه پالرمو را آغاز کرد. وظیفه این مجلس رفع اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان است. در ماه‌های اخیر هیاتی در مجمع تشکیل شده که مصوبات مجلس را با مصوبات مجمع تطبیق می‌دهد و در صورت مغایریت، از قانونی شدن مصوبات مجلس جلوگیری می‌کند.

حق نشر عکس Irna
Image caption محسن رضایی دبیر مجمع، صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی

منتقدان می گوید که این هیات موازی با شورای نگهبان فعالیت می کند و حتی وارد حیطه قانونگذاری شده است.

پیوستن به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی یا لایحه پالرمو یکی از مواردی است که دولت ایران می‌خواهد برای اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام دهد و امکان مراودات بانک های ایرانی را با دیگر بانک های بین المللی فراهم کند.

رسانه‌های ایران می گویند مجمع نتوانسته در جلسه امروز به تصمیم نهایی درباره این مصوبه برسد و روز چهارشنبه پیش رو جلسه فوق العاده ای در این زمینه خواهد داشت.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدجواد ظریف وزیر خارجه و لعیا جنیدی معاون امور حقوقی به نمایندگی از دولت برای دفاع از این لایحه حضور داشته اند.

حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم امروز این لایحه را "مغایر با استقلال کشور" خوانده و گفته "کنوانسیون های بین المللی به دست قدرت های غربی تهیه می شود و آنها به طور قطع خیرخواه ما نیستند، نباید کنوانسیون هایی که در خارج تصویب می شود در داخل کشور اجرایی کرد".

حق نشر عکس Mehr
Image caption طلاب معترض در درس خارج فقه حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم پلاکاردهایی در مخالفت با مصوبه پالرمو در دست داشتند