ایران ارتباط با فرد متهم به جاسوسی در ارتش آلمان را رد کرد

حق نشر عکس Mehr News
Image caption وزارت امور خارجه ایران پس از چند روز به این خبر واکنش نشان داده است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرده است فردی که اخیرا در آلمان به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده ارتباطی با جمهوری اسلامی ندارد. دادستانی فدرال آلمان نام این مرد افغان تبار ۵۰ ساله را عبدالحمید س. اعلام کرده است.

آقای قاسمی روز شنبه (۱۹ ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "از شنیدن این خبر در بحبوحه اتهام‌زنی‌های امنیتی ناروا و طراحی‌شده توسط آنانی که بدنبال تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس هستند، تعجب نمی‌کنیم."

او افزود: "بارها گفته‌ایم روابط کهن و دیرینه ایران و بسیاری از کشورهای اروپایی بویژه اعضای اروپایی برجام، دشمنان و معاندینی دارد که از هر کوشش، اتهام و ادعایی برای تیره‌کردن این روابط فروگذار نمی‌کنند."

هفته گذشته اعلام شد که یک شهروند افغان‌تبار آلمان به ظن جاسوسی برای ایران در حین خدمت در ارتش آلمان بازداشت شده است.

دادستانی فدرال آلمان نام این فرد ۵۰ ساله را عبدالحمید س. اعلام کرد و گفت که مظنون در منطقه راینلاند در غرب آلمان دستگیر شده است.

بنا بر بیانیه دادستانی آلمان، متهم به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی برای ارتش آلمان خدمت می‌کرد و ظن آن می‌رود که در این پست با یک نهاد اطلاعاتی ایران در ارتباط بوده است.

این فرد دو تابعیتی سه شنبه گذشته در دادگاهی در آلمان حاضر شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دادستانی آلمان می‌گوید فرد مظنون به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی برای ارتش آلمان خدمت می‌کرده

هفته نامه اشپیگل آلمان گزارش داده است که فرد مظنون که سال‌ها جاسوسی می‌کرده به اطلاعات حساس و طبقه‌بندی شده از جمله اسناد مربوط به ماموریت نظامی آلمان در افغانستان دسترسی داشته است.

ارتش آلمان معمولا از مترجمان افغان برای همراهی نیروهای این کشور در افغانستان استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های اطلاعاتی آلمان و اروپا از آنچه افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران، از جمله از طریق حملات مجازی، خوانده‌اند ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک سال پیش پلیس آلمان در عملیاتی خانه‌ها و دفاتر ده نفر را که می‌گفت به جاسوسی برای ایران مظنون هستند جستجو کرد.

در سال ۲۰۱۶ میلادی دادستانی آلمان دو ایرانی را به جاسوسی علیه سازمان مجاهدین خلق، از سازمان‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران، متهم کرد. یکی از این افراد دادگاهی در برلین به دو سال و چهار ماه زندان محکوم شد.

اخبار مرتبط: