ایران در مورد میزبانی نشست 'صلح و امنیت خاورمیانه' به لهستان هشدار داد

عراقچی و لانگ حق نشر عکس MEHRNEWS
Image caption عراقچی (دوم از راست) در ملاقات با ماچی‌ای لانگ (دوم از چپ) از لهستان به خاطر میزبانی مشترک نشست امنیت خاورمیانه انتقاد کرد

مقامات وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با معاون وزیر خارجه لهستان در مورد برگزاری یک نشست بین‌المللی در مورد وضعیت منطقه خاورمیانه هشدار داده‌اند و همزمان یک مقام آمریکایی گفته هدف این کنفرانس بدنام کردن ایران نیست.

به گزارش منابع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه، در ملاقات با ماچی‌ای پرزمیسلاو لانگ، معاون وزیر خارجه لهستان گفته است که دولت آن کشور باید "متوجه عواقب" برگزاری کنفرانس صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو، پایتخت آن کشور باشد. این نشست در ماه آینده میلادی با میزبانی مشترک لهستان و آمریکا و مشارکت شماری از کشورهای دیگر برگزار خواهد شد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه، با متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به حمایت از تروریسم و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، از تشکیل یک نشست بین‌المللی برای بررسی اوضاع خاورمیانه سخن گفت و بعدا گزارش شد که دولت لهستان میزبانی این نشست را قبول کرده است. انتظار می‌رود انتقاد از ایران و هماهنگی برای "مقابله" به سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی از جمله موضوعات اصلی این نشست باشد.

آقای عراقچی با رد این نظر که جمهوری اسلامی عامل بی‌ثباتی و خشونت در منطقه خاورمیانه است، اسرائیل و "اشغالگری رژیم صهیونیستی" را منشاء بحران خاورمیانه توصیف کرد و گفت که "تا زمانی که مردم فلسطین به حقوق مشروع خود نرسند، منطقه روی آرامش را به خود نخواهد دید." حکومت جمهوری اسلامی روند صلح خاورمیانه را قابل قبول نمی‌داند و از گروه‌های فلسطینی و حکومت‌های مخالف این روند حمایت می‌کند.

برخی از مقامات جمهوری اسلامی به طرفداری از نابودی اسرائیل از طریق ادامه مبارزه خشونت‌آمیز سخن گفته و برخی دیگر خواستار از میان رفتن این کشور از راه‌های دیگر از جمله از طریق همه‌پرسی از فلسطینیان بوده‌اند.

معاون وزیر خارجه ایران گفته است: "اینکه چنین موضوع مهمی در دستور کار کنفرانس قرار نگرفته، نشان‌دهنده یک‌سویه بودن این کنفرانس است و معلوم است که آمریکا اهداف دیگری را از برگزاری آن دنبال می‌کند."

وی آمریکا را هم عامل بی‌ثباتی در منطقه دانسته و گفته است: "مشکل دیگر منطقه، سیاست‌های ماجراجویانه دولت آمریکاست و در حالیکه آمریکا در صدد نابودی برجام به عنوان تنها محصول دیپلماسی و مذاکره در این منطقه حساس است چگونه می‌تواند ادعا کند که در پی حل مشکلات این منطقه است؟"

عباس عراقجی گفت که دلایلی که دولت لهستان در مورد میزبانی این کنفرانس مطرح کرده "غیرقابل قبول است" و افزود که "دولت لهستان باید نیات واقعی آمریکا از این کنفرانس را درک کرده و متوجه عواقب آن باشد."

پیش از این هم مقامات جمهوری اسلامی از لهستان به خاطر میزبانی این کنفرانس انتقاد کرده و آن را مغایر سابقه دوستی بین دو ملت ایران و لهستان دانسته بودند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم پناهندگی چند هزار لهستانی به کشور ایران در زمان جنگ دوم جهانی را یادآوری و لهستان را به نادیده گرفتن این موضوع متهم کرد.

دولت لهستان گفته است که در مورد میزبانی یا شرکت در کنفرانس‌های مختلف خود تصمیم‌گیری می‌کند. به گزارش منابع وزارت خارجه ایران، معاون وزیر خارجه لهستان در پاسخ به انتقادات ایران گفته که دولت او به عنوان عضو اتحادیه اروپا از برجام حمایت می‌کند و افزود که "در این کنفرانس، پیشبرد صلح و امنیت خاورمیانه در کلیت خود مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت و به هیچوجه این نشست علیه کشور خاصی ازجمله جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود."

وی گفت که هدف لهستان از برگزاری این کنفرانس، کمک به حل مشکلات منطقه است و دولت لهستان اجازه نخواهد داد تا اقدامی علیه ایران صورت گیرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پومپئو و رئیس جمهوری عراق - وزیر خارجه آمریکا در سفر به منطقه خاورمیانه طرح برگزاری نشستی در مورد اوضاع منطقه و نقش ایران را مطرح کرد

یک مقام آمریکایی: هدف بدنام کردن ایران نیست

از سوی دیگر جاناتان کوهن، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل، در شورای امنیت گفت که هدف کنفرانس ورشو به تاریخ ۱۳ و ۱۴ فوریه بحث درباره توافق اتمی ۲۰۱۵ با ایران، برجام، نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای کوهن موضوع این نشست را بحث درباره "تهیه خطوط کلی یک ساختار قوی تر امنیتی" در خاورمیانه عنوان کرد و گفت طی آن جلساتی درباره بحران انسانی در سوریه و یمن، توسعه موشکی، افراط گرایی و امنیت سایبری برگزار خواهد شد.

او گفت: "همچنین مهم است به روشنی بیان کنیم که هدف از نشست وزرا چیست: این مجمعی برای طرح دعوی مجدد علیه برجام نیست. هرچند ما نگرانی خود در مورد آن توافق را به روشنی بیان کرده ایم، به تصمیم سایر کشورها برای حمایت از آن احترام می گذاریم. کنفرانس لهستان محلی برای بدنام کردن و حمله به ایران نخواهد بود."

با این حال او گفت که این کنفرانس به نیاز برای اقدام علیه برنامه موشکی ایران، تونل های حفاری شده توسط حزب الله از لبنان به اسرائیل، و "اقدامات غیرقابل قبول و تحریک آمیز رژیم های ایران و سوریه" در پرتاب راکت از سوریه به اسرائیل در پایان هفته خواهد پرداخت.

تهدید به 'بمبگذاری' ادارات لهستان را به تعطیلی کشاند

از سوی دیگر به گزارش رسانه های لهستان، بسیاری از ادارات دولتی این کشور به دلیل تهدید به "بمبگذاری" به خاطر آنچه که دررابطه با برپایی کنفرانس ورشو درباره ایران خوانده اند تعطیل شدند.

به گزارش این رسانه ها در ایمیلی که به ادارات دولتی فرستاده شده آمده که بمبگذاری "جهت تنبیه شما به خاطر خیانت به برادران ما در جمهوری اسلامی ایران" صورت می‌گیرد.

لهستان به پیشنهاد ایالات متحده آمریکا میزبان یک کنفرانس بین‌المللی درباره مسائل امنیتی خاورمیانه است گه گفته شده بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران تمرکز دارد. مقامات جمهوری اسلامی این کنفرانس را "ضد ایرانی" خوانده‌ اند. قرار است این کنفرانس ۱۴ و ۱۵ فوریه برگزار شود.

رسانه های لهستانی گزارش کرده اند که شهرداری ها، استانداری ها و ادارات مالیاتی در شهرهای مختلف لهستان امروز صبح این ایمیل را دریافت کردند.

پلیس با تخلیه ادارات اقدام به تجسس در این اماکن کرد اما هیچ مورد مشکوکی کشف نشد. ادارات در شهرهای گدانسک، لوبلین، کی یلتسه، وروتسوآو، ووج و پوزنان تا پایان وقت اداری امروز تعطیل بوده‌اند.