مکارم شیرازی به روحانی: رئیس جمهوری اسلامی هستید، نه رئیس جمهور دموکراتیک سکولار

حق نشر عکس Ilna
Image caption ناصر مکارم شیرازی وعده داده که به زودی درباره مسائل حجاب و در پاسخ به اظهارات حسن روحانی، سخنرانی کند

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید و روحانیون پرنفوذ شیعه در قم از اظهارات اخیر حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره حجاب زنان انتقاد کرده است.

آقای مکارم شیرازی در جریان درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم خطاب به آقای روحانی گفته "شما رئیس جمهوری اسلامی هستید، نه رئیس جمهور دموکراتیک سکولار".

این مرجع تقلید شیعیان در قم در انتقاد از حسن روحانی گفته "یکی از اصول سیاست این است که اگر در یک جا مسئله بغرنجی پیدا کردید، به سراغ مسائل حاشیه ای بروید، این جزو مسائل سیاست است؛ حالا هم که این مشکلات اقتصادی وجود دارد، مسئولان سراغ مباحث حاشیه ای می روند؛ سرگرم کردن مردم با این مسائل کار درستی نیست".

دو روز پیش از این رئیس جمهور ایران در یک سخنرانی در تهران گفته بود "متأسفانه در مسأله حجاب اول از زن شروع می‌کنیم در حالی که قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می‌کند، اما ما می‌رویم و به خاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می‌کنیم".

آقای روحانی گفته بود "اساس حجاب برای امنیت زن است همانطور که خدا در قرآن می‌فرماید، حجاب را برای جلوگیری از آسیب زن قرار داده تا مورد آزار و اذیت عده‌ای مریض قرار نگیرند. همه آنچه درباره حجاب در قرآن آمده برای حمایت از زن است اما به گونه‌ای رفتار شده که انگار باید چماقی بر سر زن باشد و این بخاطر آن است که مساله حجاب را درست در جامعه تبیین نکردیم".

در واکنش به این اظهارات، آقای مکارم شیرازی گفته " مساله حجاب جزو مسائل ضروری است. رئیس جمهوری که قسم خورده است ارزش های اسلامی را حفظ کند، باید به قسم خود پایبند باشد".

او به شدت از سخنرانی اخیر آقای روحانی انتقاد کرده و به طلبه هایی که در درس او حاضر بوده اند وعده داده که به زودی در این باره "مفصلا" سخنرانی خواهد کرد.

Image caption حضور شماری از دختران و زنان که روسری خود را به نشانه اعتراض بر سرچوب قرار می دهند، به یکی از نمادهای اعتراضی در ایران بدل شده

پس از تاسیس جمهوری اسلامی ایران حجاب در ایران اجباری شد که از ابتدا با مقاومت گروه هایی از زنان ایرانی همراه بود. سیاست حکومت در تحمیل قرائت های حداکثری درباره حجاب از جمله به کارگیری نیروهای انتظامی با واکنش های منفی همراه بوده است.

مخالفت با حجاب اجباری در ایران طی حدود یک سال اخیر وارد مراحل تازه ای شده و برخی از زنان به صراحت با آن مخالفت می‌کنند. حضور شماری از دختران و زنان که روسری خود را به نشانه اعتراض بر سرچوب قرار می دهند، به یکی از نمادهای اعتراضی در ایران بدل شده است.

این شکل از اعتراض به حجاب اجباری دی ماه سال گذشته در آغاز اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف ایران، اولین بار در تهران رخ داد. در آن زمان، ویدا موحد در خیابان انقلاب تهران بر روی یک سکوی برق رفته و روسری خود را به چوب بست.

در پی این اعتراض، تعدادی از زنان در تهران و برخی شهرهای ایران حرکت نمادین او را تکرار کردند. این حرکت به "دختران خیابان انقلاب" معروف شد و به این ترتیب موضوع حجاب اجباری در جمهوری اسلامی یک بار دیگر به مساله روز تبدیل شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی با بررسی نظرسنجی‌های نهادهای مختلف نزدیک به حکومت، اخیرا نتیجه‌گیری کرده است که شمار افراد معتقد به 'حجاب شرعی' و همین‌طور شمار افرادی که معتقد به ضرورت برخورد حکومتی با افرادی که از دید نهادهای رسمی ایران 'بدحجاب' اند، در چهار دهه پس از انقلاب کاهش پیدا کرده است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ایران اخیرا گفت اگر حجاب در ایران به همه‌پرسی گذاشته شود اکثریت جامعه به آن رای خواهند داد.