رضا خندان و فرهاد میثمی به ۶ سال حبس محکوم شدند

رضا خندان حق نشر عکس Social Media
Image caption رضا خندان با قرار کفالت فعلا آزاد است

قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی ایران، رضا خندان و فرهاد میثمی، فعالان مدنی، را به ۶ سال حبس محکوم کرده است.

بنابر این حکم‌ها، آنها همچنین به مدت ۲ سال از "عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات منع شده‌اند اجازه خروج از خاک ایران را هم ندارند.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق‌بشر، ۱۳ شهریور امسال در خانه‌اش بازداشت شد.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Social Media
Image caption فرهاد میثمی در اعتراض به "رویه ناعادلانه قضایی" اعتصاب غذا کرده بود

وکیل آقای خندان پیشتر اتهامات او را "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و "ترویج و اشاعه بدحجابی" اعلام کرده بود.

فرهاد میثمی، کنش‌گران اجتماعی برجسته و فعالان مدنی در ایران است که مرداد ماه پذشته در تهران بازداشت شد.

فرهاد میثمی پزشک و مدیر مسئول انتشارات آینده‌سازان بوده است.

محمد مقیمی وکیل مدافع آقایان خندان و میثمی روز سه‌شنبه (۲۲ ژانویه - دوم بهمن) به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته: شنبه "حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در خصوص اتهامات رضا خندان و فرهاد میثمی به او ابلاغ شده است هر چند این احکام قطعی نیست و قابل پیگیری در دادگاه تجدیدنظر است. .

این وکیل دادگستری به ایرنا گفته: "هر یک از موکلانم به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به پنج سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس محکوم شدند... دادگاه همچنین آنها را به مدت دو سال از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محروم کرده است".