آب‌گرفتگی منازل و زمین‌های کشاورزی در پی سیل و بارش کم‌سابقه در خوزستان

'وضعیت رودخانه های دز و کرخه در وضعیت حاد قرار دارد' حق نشر عکس MIZAN
Image caption 'وضعیت رودخانه های دز و کرخه در وضعیت حاد قرار دارد'

بارندگی‌های شدید و کم‌سابقه روزهای گذشته در استان خوزستان و چند استان دیگر ایران باعث طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل در شهرها و روستاها شده است.

سیل شدید در این مناطق به زمین‌های کشاورزی و خانه‌ها و واحدهای تجاری خسارت زده و مدیریت بحران استان خوزستان هشدار داده که در شهرها و روستاهای در معرض خطر باید تمهیدات لازم را برای جلوگیری از خسارت بیشتر به کار گرفت.

مسئولان هشدار داده‌اند که سیلاب رودخانه‌های دز و کرخه روستاهای شش شهرستان دزفول، شوش، شوشتر، اهواز، دشت آزادگان و هویزه را تهدید می‌کند.

حمیدرضا لشکری، معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان به خبرگزاری ایرنا گفته است که وضعیت رودخانه های دز و کرخه در وضعیت حاد قرار دارد.

آقای لشکری از شکسته شدن دو سیل‌بند در شهرستان‌های آزادگان و هویزه خبر داده و گفته زمین‌های کشاورزی که در مسیر سیلاب بوده‌اند، دچار آّ‌بگرفتگی شده‌اند.

حق نشر عکس Irna
Image caption بسیاری از زمین‌های کشاورزی در استان خوزستان دچار آب‌گرفتگی شده‌ و ساکنان بعضی مناطق هم ‌تخلیه شده‌اند

مدیر عامل هلال احمر استان خوزستان هم گفته است که بیشتر منازل شهر رفیع در شهرستان هویزه، که حدود هزار خانوار در آن ساکن هستند، به دلیل آبگرفتگی تخلیه شده‌اند.

هم‌زمان رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران خبر داده است که به جز خوزستان هشت استان دیگر هم با سیل، برف، کولاک و توفان روبرو هستند.

به گفته مرتضی سلیمی، استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، ‌کردستان، ‌کرمانشاه و لرستان طی دو روز گذشته درگیر این حوادث بوده‌اند.

به گفته این مسئول به بیش از چهارهزار نفر در حدود ۸۰ شهر و روستا امدادرسانی شده و حدود ۹۰۰ نفر به صورت اضطراری اسکان داده شده‌اند.

در استان لرستان، جاری شدن سیل به زیرساخت‌های استان خسارت وارد کرده و بعضی بناهای تاریخی مانند پل‌ها هم آسیب دیده‌اند.

احمد مرادپور، معاون عمرانی استاندار لرستان، با اعلام این خبر به خبرگزاری فارس گفت که به بعضی جاده‌ها به ویژه در محورهای منتهی به پل‌دختر آسیب جدی وارد شده و بعضی منازل مسکونی حاشیه رودخانه‌ها هم دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

حق نشر عکس Irna
Image caption جاری شدن سیل در خرم‌آباد باعث آب‌گرفتگی منازل و واحدهای تجاری شده است
حق نشر عکس Irna
Image caption سیلاب در خرم‌آباد
حق نشر عکس Mizan
Image caption روستا‌های شهر رفیع از توابع شهرستان هویزه از مناطقس هستند که بیشترین خسارت را دیده‌اند
حق نشر عکس Mizan
Image caption استان خوزستان