رییس زندان فشافویه به دلیل انتشار فایل صوتی رسول هویدا علیه او 'اعلام جرم' می‌کند

رسول هویدا حق نشر عکس Social media
Image caption آقای هویدا، پیراپزشک و از دراویش زنداین در دادگاه انقلاب به هفت سال حبس، ۲ سال تبعید به روستای زهک استان سیستان و بلوچستان و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

در پی انتشار فایل صوتی رسول هویدا، پیراپزشک و از دراویش گنابادی در زندان فشافویه درباره وضعیت زندان، رییس زندان به این زندانی گفت که "علیه او اعلام جرم می‌کند."

بی‌بی‌سی دریافته است، پس از پخش این فایل صوتی، رییس زندان فشافویه امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ماه آقای هویدا را فراخوانده و ضمن اینکه علیه او اعلام جرم می‌کند، این زندانی را تهدید کرده است.

رسول هویدا، پیراپزشک و از دروایش گنابادی که در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در جریان انتقال یکی از دارویش حادثه گلستان هفتم به بیمارستان بازداشت و به زندان منتقل شد، در فایلی صوتی که در اختیار بی‌بی‌سی فارسی قرار گرفته، از وضعیت نامناسب بهداشتی و درمانی این زندان گفته بود.

این درویش گنابادی که دوران محکومیتش را در زندان فشافویه (زندان تهران بزرگ) می گذراند، پیشتر با انتشار یک فایل صوتی در مورد این زندان گفت: "اینجا ۴ زندان مجزا با بیش از ۱۵ هزار زندانی دارد. امکانات پزشکی کم و اقلام دارویی به شدت کم است و بهداری استریل نیست. پزشک و پرسنل درمانی کم داریم و غالبا شب‌ها فقط یک پزشک برای کل زندان در شیفت است و دندانپزشک هم هر چند ماه یک بار به زندان می‌آید و با توجه به وجود بیماری‌های واگیر و غیر استریل بودن محیط بهداری، من معمولا به زندانیان توصیه می‌کنم که درد دندان را تحمل کنند و به دندانپزشک زندان مراجعه نکنند."

بیشتر بخوانید:

درویش زندانی در فشافویه: با گال، شپش، ساس و موش همزیستی داریم

'زنان درویش در زندان قرچک مورد ضرب و شتم گارد زندان قرار گرفته‌اند'

این درویش زندانی می‌گوید: "اولین معضل در بندهای عمومی تراکم جمعیت بسیار بالای زندان است. براساس آیین نامه سازمان زندان‌ها، حداقل فضای عمومی استاندرد برای هر زندانی ۱۱ متر مربع است، اما وضعیت به گونه‌ای است که زندانیان تا داخل راهروهای بند و ورودی سرویس‌های بهداشتی مجبور هستند بخوابند."

به گفته او، همین تراکم جمعیت در محیط بسته، کیفیت بد غذا و عدم تحرک مناسب باعث شده ساده‌ترین بیماری‌ها مانند سرماخوردگی به سرعت همه گیر شود.

مصرف انواع مواد مخدر در زندان از دیگر موضوعات مورد اشاره آقای هویدا است.

آقای هویدا می‌گوید که مصرف مواد مخدر باعث رفتارهای پرخطر بین زندانیان می‌شود. همچنین در زندان‌های شماره ۱ و ۴ فشافویه، زندانیان مبتلا به اچ‌آی‌وی و هپاتیت در میان زندانیان سالم هستند که این موضوع سلامت زندانیان از جمله دراویش زندانی محبوس در این بندها را به خطر انداخته است.

رسول هویدا در این فایل صوتی می‌گوید: "گال، شپش، ساس و موش در زندان زیاد است و ما با این موجودات همزیستی داریم."

آقای هویدا در دادگاه انقلاب به هفت سال حبس، ۲ سال تبعید به روستای زهک استان سیستان و بلوچستان و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.