حکم قاتل زنجیره‌ای دگرباشان جنسی تورنتو اعلام شد

بروس مک آرتور به هشت فقره قتل عمد اعتراف کرده است حق نشر عکس Reuters
Image caption بروس مک آرتور به هشت فقره قتل عمد اعتراف کرده است

بروس مک‌آرتور، باغبان کانادایی که به قتل ۸ مرد از جمله دو ایرانی در محله همجنس‌گرایان تورنتو اعتراف کرده بود از سوی دادگاه به حبس ابد محکوم شد. او پس از آزار و شکنجه قربانیان آنها را قطعه‌قطعه می‌کرد و در گلدان‌هایی که به عنوان باغبان برای خانه‌های مشتریانش در تورنتو می‌برد جاسازی می‌کرد.

قاضی بروس مک‌آرتور، ۶۷ ساله، را به حبس ابد محکوم کرده و مطابق قانون کانادا او دست کم تا ۲۵ سال دیگر حق درخواست عفو نخواهد داشت؛ یعنی دست کم تا ۹۱ سالگی.

مجرمیت بروس مک‌آرتور هفته گذشته اعلام شده بود اما جان مک‌ماهان، قاضی القضات دیوان عالی کانادا در حال تصمیم‌گیری بر سر این موضوع بود که آیا باید بروس مک‌آرتور را به ۸ بار حبس ابد جداگانه محکوم کند یا او حق خواهد داشت هر ۸ حکم حبس ابد را به طور هم‌زمان سپری کند.

اکثر قریب به اتفاق قربانیان این باغبان ۶۷ ساله، مردانی بودند که به محله معروف تورنتو که به دهکده همجنس‌گرایان شهرت یافته رفت و آمد می‌کردند؛ جایی که پاتوق خود بروس مک‌آرتور هم بود.

قاضی مک‌ماهان روز جمعه (هشتم فوریه) در دادگاه این قتل‌ها را "کاملا شیطانی" خواند و بروس مک‌آرتور را به ویژه به علت بهره‌کشی از نقاط ضعف قربانیان خود محکوم کرد.

دو نفر از قربانیان بروس مک‌آرتور بی خانمان و معتاد خیابانی بودند. یکی دیگر از آنها پناهنده‌ای بود که تقاضایش پذیرفته نشده بود و به زودی قرار بود از کانادا اخراج شود. چند قربانی دیگر هم مردان متاهلی بودند که تمایلات همجنس‌خواهانه خود را علنی نکرده بودند.

Image caption به ترتیب از بالا چپ: سلیم اسن، اندرو کینزمن، مجید کیهان، دین لیزوویک، کیراشنا کومار، عبدالبصیر فیضی، اسکندراج ناوارتنم و سروش محمدی

قاضی مک‌ماهان در دادگاه رو به بروس مک‌آرتور گفت: "اگر تصور می‌کردی که کسی نگران ناپدید‌شدن این مردان نخواهد بود، اشتباه کردی. آنها در این دنیا تنها نبودند. عموی دین لیزویک (یکی از قربانیان) نوشته که او مردی دوست‌داشتنی و مهربان بوده."

دین لیزویک که سابقه بیماری روانی و اعتیاد و بی‌خانمانی هم داشته دقیقا در روزی که از یک مرکز درمانی ترخیص شده بود به دام مک آرتور افتاد و به قتل رسید.

"با درمان مناسب ممکن بود زندگی دین مسیر دیگری پیدا می کرد اما تو این شانس را از او گرفتی."

پسر عموی دین لزویک در دادگاه در حالی که به مک آرتور نگاه می‌کرد گفت چه طور عشق او نسبت به دین اکنون به "نفرت و عصبانیت" بدل شده است.

جلیل کیهان، بردار مجید کیهان، ۵۸ ساله که در سال ۲۰۱۲ به دست بروس مک‌آرتور کشته شده بود در بیانیه‌ای که در دادگاه قرائت شد آورده بود: "ما خانواده بسیار سنتی هستیم. مجید دو فرزند و سه نوه دارد. این قتل بر زندگی همه ما اثر گذاشت و اثرات آن هم ابدی خواهد بود."

همسر یکی دیگر از قربانیان گفته از زمان قتل شوهرش ناچار شده روزانه ۱۸ ساعت کار کند تا خرج زندگی دو فرزندش را تامین کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مادر کیریشنا کنگراتنم در بیرون از دادگاه به حکم قاتل پسرش چنین واکنش نشان داد

قربانیان کیستند؟

روز سه‌شنبه (۲۹ ژانویه) مایکل کانتلون، دادستان دادگاه سلطنتی کانادا گفت بورس مک‌آرتور، قتل‌گاه را به دقت "آماده‌سازی" می‌کرده از قربانیان عکس‌برداری می‌کرده و متعلقاتی از آنها مانند جواهرآلات را نگه می‌داشته است.

او گفته همه این قتل‌ها "با اعمال جنسی" مرتبط بوده و مدارکی در دست است که بورس مک‌آرتور دست و پای قربانیان خود را پیش از قتل می‌بسته است.

در حالی که اکثر بقایای اجساد قربانیان در مرکز سالمندانی به آدرس پلاس ۵۳ خیابان مالری کرسنت شهر تورنتو پیدا شده، بخش‌هایی از اجساد هم در گودالی که در نزدیکی این مرکز قرار دارد کشف شده است.

بورس مک‌آرتور با این خانه سالمندان قراردادی داشت که به او اجازه می‌داد ماشین آلات باغبانی خود را در انباری آنجا نگه‌داری کند و در عوض به محوطه چمن و درختان آنجا را به طور رایگان رسیدگی کند.

پلیس تورنتو می‌گوید به هنگام یورش به محل توانسته کفن، دستکش جراحی، طناب، سرنگ کشف کند.

دادستان‌ها می‌گویند تعدادی از قربانیان یا در هنگام رابطه جنسی کشته شده‌اند یا در زمانی که به "برخلاف میل‌شان" زندانی شده بودند.

بازداشت بورس مک‌آرتور به آغاز یک عملیات تجسس بسیار بزرگ در تورنتو که بزرگترین شهر کاناداست منجر شد؛ عملیاتی که در تاریخ پلیس تورنتو بی‌سابقه بوده است.

کارآگاهان ده‌ها خانه و مستغلات را جستجو کردند و به تمام اماکنی که در چند دهه گذشته بورس مک‌آرتور آنجا باغبانی کرده بود مراجعه کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک نوازنده با لباس و ساز سنتی بریتانیایی در سالگرد بازداشت بورس مک‌آرتور به یاد قربانیان او نواخت

رابین لوینسون که روز سه‌شنبه در دادگاه و هنگام اعتراف بورس مک‌آرتور حضور داشت می‌گوید با پذیرش این قتل‌ها کابوس چندین ساله جامعه همجنس گرایان تورنتو درباره قاتل زنجیره‌ای این شهر به پایان خواهد رسید اما این سوال همچنان پابرجاست که چرا او این مردان را به قتل رسانده؟

اکثریت قربانیان خاورمیانه‌ای یا اهل جنوب آسیا بوده‎‌اند.

جامعه همجنس‌گرایان تورنتو در تمامی این سال‌ها پلیس این شهر را به اهمال در زمینه پیگیری سرنوشت این مردان ناپدیدشده متهم می‌کرد.

دو مقتول نخست که پرونده آنها در ژانویه سال گذشته علنی شد اندرو کینزمن و سلیم اسن نام داشتند که گزارش شده بود در ژانویه سال ۲۰۱۷ ناپدید شده بودند.

پس از آن پلیس نام سایر مقتولان را به پرونده بروس مک‌آرتور افزود:

  • اسکندراج ناوارتنم، ۴۰ ساله که در روز کارگر سال ۲۰۱۰ ناپدید شده بود
  • سروش محمدی، ۵۰ ساله که در سال ۲۰۱۵ ناپدیدشده بود
  • دین لیزوویک ۴۷ ساله که گمان می‌رود در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ به قتل رسیده باشد
  • عبدالبصیر فیضی، ۴۲ ساله که در سال ۲۰۱۰۵ ناپدید شده بود
  • مجید کیهان، ۵۸ ساله که در سال ۲۰۱۲ مفقود شده بود
  • کیریشنا کومار که پلیس گمان دارد در سپتامبر سال ۲۰۱۵ به قتل رسیده است

روزنامه‌های محلی در تورنتو سروش محمدی، ۵۰ ساله، و مجید کیهان، ۵۸ ساله را ایرانی‌تبار و در جایی سروش محمودی را افغان‌تبار معرفی کرده‌اند. هنوز در مورد نحوه قتل آنها و جزئیات بیشتر زندگی‌شان گزارش دقیقی منتشر نشده است.

اخبار مرتبط

اطلاعات جدید در مورد قتل سروش محمودی و مجید کیهان در کانادا

مرد کانادایی به قتل ۸ نفر از جمله دو ایرانی اعتراف کرد

حق نشر عکس Reuters