کنفرانس ورشو با حضور وزیر خارجه و معاون رئیس جمهور آمریکا آغاز می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption این کنفرانس در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار می‌شود

کنفرانسی با محور ایران و خاورمیانه در ورشو، پایتخت لهستان با حضور وزیر خارجه و معاون اول رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل آغاز می‌شود.

برگزاری این کنفرانس دو روزه که به پیشنهاد آمریکا بوده با واکنش تند ایران همراه شده و ایران آن را تلاشی برای مقابله با این کشور و دخالت در امور داخلی خود می داند.

در همراهی با ایران، چین و روسیه نماینده‌ای به این کنفرانس نفرستاده‌ا‌ند. همچنین گزارش شده که وزیران خارجه چند کشور اروپایی مانند فرانسه و آلمان به ورشو نخواهند رفت.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نقشی اساسی در مذاکرات هسته‌ای با ایران داشت، هم از حضور در این کنفرانس عذر خواسته است.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا گفته فقط برای حضور در جلسه‌ای مربوط به یمن به این کنفرانس می‌رود.

لبنان نیز این کنفرانس را تحریم کرده و ترکیه گفته فقط سفیرش در ورشو در کنفرانس حضور خواهد داشت. با این حال بسیاری دیگر از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی با دیپلمات‎های بلندپایه خود در کنفرانس خواهند بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه (۱۲ فوریه) همراه همتای لهستانی خود در کنفرانس خبری حاضر شد اما نامی از ایران نبرد و تنها به تاریخچه روابط واشنگتن - ورشو و چشم‌انداز بسط این روابط و آینده اروپا سخن گفت.

با وجود آن که در بیانیه مشترک آمریکا و لهستان درباره نشست ورشو نامی از ایران برده نشده بود اما در آن به مسائلی مانند حمایت از تروریسم، تولید موشک و خطر حمایت از گروه‌هایی در خاورمیانه اشاره شد که که همگی از اتهامات آمریکا علیه ایران است.

خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا گفته است که به خبرنگارانش هنوز اجازه حضور در این کنفرانس داده نشده است.

گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند در حمایت از برگزاری این کنفرانس در ورشو جمع خواهند شد.

به گفته کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‎سی فارسی به ورشو، جمعی از هواداران سازمان مجاهدین خلق در مقابل ساختمان محل برگزاری کنفرانس تجمع کرده‌اند.

در این گردهمایی رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سخنرانی کرد.

حق نشر عکس EPA
Image caption رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا

در طی دو هفته اخیر رسانه‌ها از مقام‌های مختلف آمریکایی نقل کرده‌اند که محور نشست ورشو مقابله با ایران نیست و هدف از این کنفرانس "بدنام کردن" جمهوری اسلامی نخواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۱ بهمن نشست ورشو را "محکوم به شکست" دانست و گفت "آمریکا در تلاش است که به شکلی فضای شکل گرفته علیه خود را جبران کند، لذا به نظر می‌رسد این نشست به صورت مورد قبول و نظر آمریکایی‌ها برگزار نمی‌شود."