دادگاه لاهه با رد اعتراض آمریکا: به پرونده اموال توقیفی ایران رسیدگی می‌کنیم

لاهه حق نشر عکس Getty Images

قضات دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند با رد اعتراض آمریکا اعلام کردند که این دادگاه صلاحیت قضایی رسیدگی به شکایت ایران از ایالات متحده به دلیل توقیف اموالش را دارد.

آمریکا پیش از این گفته بود که شکایت ایران به دادگاه بین‌المللی کیفری توجیهی ندارد چون به نظر واشنگتن، این دادگاه وابسته به سازمان ملل صلاحیت رسیدگی به چنین پرونده‌ای را ندارد.

شکایت ایران در این پرونده حدود دو سال پیش و -مانند پرونده مربوط شکایت ایران از تحریم‌های آمریکا- با استناد به پیمان قدیمی مودت ایران و آمریکا تقدیم دادگاه لاهه شد. آمریکا بعد از پرونده تحریم‌ها اعلام کرد که از پیمان مودت خارج می‌شود.

پیش از ارجاع پرونده به دادگاه لاهه، دیوان عالی آمریکا به عنوان بالاترین مرجع قضایی در این کشور حکم داده بود که ایران باید حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده خود را در آمریکا به بازماندگان "حملات تروریستی" بدهد که به گفته آمریکا، حکومت ایران در آن نقش داشته است.

در آن پرونده تعدادی از بستگان حدود ۲۴۰ تفنگدار امریکایی که در سال ۱۹۸۳ در انفجاری در بیروت کشته شده بودند، خواهان دریافت غرامت از محل دارایی‌های ایران بودند که در موسسات مالی و بانکی آمریکا مسدود شده بود.

در ماه اکتبر ۲۰۱۸ (مهرماه ۱۳۹۷) دادگاه بین‌المللی کیفری در طی چهار روز دفاعیات ایران در این پرونده و اعتراضات آمریکا را شنیده بود. در آن زمان دادگاه گفت که مدتی بعد تصمیم خود را درباره اعتراض آمریکا به صلاحیت قضایی دادگاه برای رسیدگی به شکایت ایران اعلام خواهد کرد.

آمریکا علاوه بر اعتراض به صلاحیت دادگاه گفته بود که شکایت ایران در این پرونده به دلیل "حمایت از تروریسم" باید رد شود.

اما عبدالقوی احمد یوسف، رئیس قضات دادگاه بین‌المللی کیفری، امروز اعلام کرد که این دادگاه به اتفاق آرا اعتراض‌های مقدماتی مطرح‌شده از سوی ایالات متحده آمریکا را رد کرده است.