حمله انتحاری در ایران؛ آیت‌الله خامنه‌ای سپاه را موظف به پی‌گیری 'قصور احتمالی' کرد

پیکر کشته‌شدگان به اصفهان منتقل شده است حق نشر عکس Tasnim
Image caption پیکر کشته‌شدگان به اصفهان منتقل شده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران "سازمان‌های جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه" را به دست داشتن در حمله انتحاری به اتوبوس نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران و ارتباط با عاملان آن متهم کرده است.

آقای خامنه‌ای از مسئولان خواسته این مسئله را با جدیت دنبال کنند و سپاه پاسداران را موظف به "پیگیری قصور احتمالی در این حادثه" کرده است.

در حمله انتحاری چهارشنبه ۲۴ بهمن در جاده خاش-زاهدان یک اتوبوس حامل نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران هدف قرار گرفت.

به گفته سپاه در این حمله ۲۷ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند. اتوبوسی که هدف حمله قرار گرفته متعلق به لشکر ۱۴ امام حسین اصفهان بوده و سرنشینان آن بعد از پایان ماموریت مرزبانی در حال بازگشت بوده‌اند.

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در توضیح جزییات حمله انتحاری چهارشنبه شب گفته است که در این حادثه خودرویی در مسیر اتوبوس سپاه حرکت می‌کرده و "زمانی که اتوبوس قصد سبقت گرفتن از این خودرو حامل مواد منفجره را داشته، خودرو از سمت شاگرد به اتوبوس برخورد کرده و انفجار انتحاری صورت گرفته است."

اجساد کشته‌شدگان به اصفهان منتقل شده و در این استان دو روز عزای عمومی اعلام شده است. مسئولان استان سیستان و بلوچستان هم سه روز عزای عمومی اعلام کرده‌اند.

گروه جیش‌العدل مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است.

حق نشر عکس leader.ir
Image caption رهبر ایران "سازمان‌های جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه" را متهم به دست داشتن در حمله انتحاری به اتوبوس سپاه کرده است

وعده انتقام

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم در پیامی کشته شدن مرزبانان را تسلیت گفته و این حمله را "لکه ننگ دیگری بر کارنامه سیاه حامیان اصلی تروریسم در کاخ سفید، تل آویو و ایادی منطقه‌ای آنان" توصیف کرده است.

آقای روحانی وعده داده است که "آمران و تمام عوامل این اقدام وقیحانه و شوم" به زودی مجازات خواهند شد.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران هم در پیام خود از پاکستان خواسته با تشدید اقدامات و تدابیر امنیتی در مرزهای مشترک با ایران، "عرصه را بر تروریست‌های تکفیری و مزدور دشمنان دو ملت، تنگ و با برخورد قاطع با آنها امکان هرگونه اقدام ضد امنیتی و مخاطره‌انگیز را از آنان سلب نماید."

سرلشکر جعفری اطمینان داده که سپاه انتقام خون کشته‌شدگان حمله سیستان و بلوچستان را "از دشمنان خبیث و وابسته به اردوگاه استکبار جهانی خواهد گرفت."

بحث توییتری ظریف و وزارت خارجه لهستان

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ساعاتی بعد از حمله، در توییتر خود به هم‌زمانی این حادثه و نشست صلح و امنیت خاور میانه در لهستان اشاره کرد و از آن با عنوان "سیرک ورشو" یاد کرد.

او با اشاره به تجمع اعضای سازمان مجاهدین خلق در ورشو در اعتراض به حکومت ایران و "تروریست" خواندن آنها، از نشست لهستان که به پیشنهاد آمریکا برگزار شده، انتقاد کرد.

وزارت خارجه لهستان در حساب توییتر رسمی خود با مخاطب قرار دادن آقای ظریف نوشته است که لهستان تروریسم را در هر شکلی محکوم می‌کند و افزوده که واکنش به حادثه جاده خاش-زاهدان هم نمی‌تواند متفاوت باشد.

با این حال در این توییت لهستان حضور "تروریست‌ها" در ورشو را رد کرد و نوشت: "اینجا دموکراسی، آزادی بیان و هم‌بستگی وجود دارد."