ظریف: امید که استعفایم تلنگری باشد برای بازگشت وزارت خارجه به جایگاه قانونی خود

ظریف حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد جواد ظریف از ابتدای روی کار آمدن حسن روحانی وزارت امورخارجه را برعهده داشت

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که امیدوار است استعفایش "تلنگری" باشد برای بازگشت وزارت امور خارجه به "جایگاه قانونی" خود در روابط خارجی ایران. همزمان آقای ظریف در اظهاراتی دیگر دعواهای جناحی و حزبی را "سم مهلک" سیاست خارجی خوانده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران در همین خصوص و در واکنش به خبر استعفای جمعی از دیپلمات ها و مدیران وزارت امور خارجه از قول آقای ظریف خواستار پرهیز از چنین اقداماتی شده است.

آقای ظریف گفته است: "برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد".

همزمان روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز سه‌شنبه (۲۶ فوریه/۷ اسفند) خود مصاحبه ای با آقای ظریف، منتشر کرده که زمان انجام آن پیش از استعفای اوست.

آقای ظریف در این مصاحبه از تصویب نشدن پیشنهادهای گروه ویژه اقدام مالی، رویکرد صداوسیما به مسائل جاری ایران، وضعیت مجمع تشخیص مصلحت نظام، حمایت نشدن دولت در مذاکره با کشورهای دیگر و برخی از ناهماهنگی ها در سطوح مختلف جمهوری اسلامی ایران گلایه کرده است.

آقای ظریف در این گفت‌وگو دعواهای جناحی و حزبی را "سهم مهلک" سیاست خارجی خوانده و گفته که حمله "خودی‌ها" به سیاست‌ خارجی دولت حسن روحانی، مردم را نسبت به آینده "نا امید" می‌کند.

سیاست‌ خارجی حسن روحانی با مدیریت محمد جواد ظریف، به خصوص مذاکرات هسته‌ای همواره مورد انتقاد منتقدان دولت بوده است. به گفته بسیاری از آنها آقای ظریف در موارد مختلفی "عزت و اقتدار ایران را با مواضع ناپسنند خود نادیده" می‌گرفت.

مشخص نیست که چرا روزنامه جمهوری اسلامی که به دولت حسن روحانی نزدیک است این گفت‌وگو را زودتر منتشر نکرده است.

محمد جواد ظریف که از ابتدای روی کار آمدن حسن روحانی وزارت امورخارجه را برعهده داشت، دوشنبه شب با انتشار پستی در حساب اینستاگرم خود نوشت که پس از ۶۷ ماه کناره‌گیری می‌کند.

استعفای آقای ظریف با واکنش گسترده داخلی و خارجی روبه‎رو شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیاست‌ خارجی حسن روحانی با مدیریت محمد جواد ظریف، به خصوص مذاکرات هسته‌ای همواره مورد انتقاد منتقدان دولت بوده است.

نکات اصلی در گفت‌وگوی ظریف با روزنامه جمهوری اسلامی

  • معتقدم در نحوه طرح موضوعات در صداوسیما یک فضای بی‌اعتمادی و ناامیدی در مردم ایجاد شده. البته رئیس صداوسیما چنین اعتقادی ندارد.
  • بعضی‌ها مذاکره را ضد ارزش می‌دانند و آنرا مترادف سازش و حتی خیانت معرفی می‌کنند. این است که اجماعی در این زمینه وجود ندارد که مذاکره پشتوانه قدرت میدانی است و بالعکس.
  • باید سیاست خارجی را از دعوای حزبی و جناحی خارج کنیم باید به کارگزاران سیاست خارجی در سطح ملی اعتماد شود. این امر به اجماع داخلی نیاز دارد.
  • من و بعضی از همکارانم درباره گروه ویژه اقدام مالی بیست سی بار مسائل را پاسخ داده‌ایم ولی هنوز هم همان سوال‌ها مطرح است. ولی مشکل این است که دوستان به ما اعتماد ندارند.
  • مسئله گروه ویژه اقدام مالی دو سه بار در نشست سران ۳ قوه مطرح شده و آنها هم نظر موافق دولت را دارند که با تحفظ‌هایی پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی به صلاح کشور است.
  • اگر لوایح گروه ویژه اقدام مالی تصویب نشود، تبعاتش این است که شما راه تنفسی خودتان را می‌بندید. اگر می‌خواهیم بانک‌های دنیا با ما تعامل کنند، لازم است به پیشنهادهای گروه ویژه اقدام مالی بپیوندیم.
  • هرچه در مناسبات خارجی به دست آمده، از طریق مذاکره با اتکاء به قدرت بوده یعنی مذاکره وسیله‌ای بوده که شرایط میدانی را به یک دستاورد تبدیل کند.
  • به جای اینکه ترامپ را محکوم کنید، چرا رئیس‌جمهور منتخب مردم و دستگاه دیپلماسی را محکوم می‌کنید؟ این، چه نتیجه‌ای به جز نامیدی مردم از آینده کشور دارد؟

محمدجواد ظریف که از تابستان سال ۱۳۹۲ به عنوان وزیرخارجه دولت اول حسن روحانی انتخاب شده بود بلافاصله رهبری مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی و آمریکا را برعهده گرفت و به عنوان معمار اصلی توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ شناخته می‌شود.