ادامه واکنش‌ها به استعفای ظریف

ظریف حق نشر عکس Reuters
Image caption محمدجوادظریف ۶۷ ماه وزیر خارجه ایران بوده است

با گذشت یک روز از استعفای ناگهانی محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، واکنش‌ها به این تصمیم همچنان ادامه دارد و هم‌زمان معلوم نیست با عدم اعلام رسمی پذیرش یا رد این استعفا از سوی حسن روحانی، تلاش‌ها برای بازگرداندن آقای ظریف به وزارت خارجه به کجا رسیده است.

در تازه‌ترین واکنش، سخنگوی وزارت خارجه آنچه در شبکه‌های اجتماعی به عنوان متن استعفای آقای ظریف منتشر شده را تکذیب کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران عصر سه‌شنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته: "متن انتشار یافته در برخی از رسانه‎ها تحت عنوان 'استعفانامه آقای محمدجواد ظریف خطاب به ریاست‌جمهوری اسللامی ایران' متاسفانه دستکاری شده و ناقص است".

بیشتر بخوانید

صبح امروز هم محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران گفت که از نظر حسن روحانی، ایران "تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد."

حسین جابری انصاری، از دستیاران ارشد آقای ظریف هم در اینستاگرام و در پاسخ به یکی از کاربران که از احتمال پذیرش این استعفاء از سوی حسن روحانی پرسیده بود نوشته: "خیر".

در همین حال، واکنش ها به این استعفاء در میان دیگر چهره‌های سیاسی داخل و خارج ایران ادامه دارد.

ایرنا به قول از عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نوشته: "اگر استعفای ظریف قطعی باشد کار خوبی کرده، احتمالا با هماهنگی قبلی است."

محسن هاشمی، رئیس شورای شهرتهران در توییتر نوشت: "انتشارخبر استعفای دکتر ظریف ،وزیر توانمند خارجه، موجب نگرانی افکارعمومی شد. او که طی ٣ دهه گذشته یکی ازموفق‌ترین دیپلمات‌های نظام محسوب می‌شود، مورد اعتماد ویژه آیت‌الله هاشمی بود و رهبرمعظم انقلاب نیز بارها ازایشان تقدیر کردند. امیدوارم با حمایت رییس‌جمهور وسایر مسئولان، به خدمت ادامه دهند."

امیر محبیان، تحلیلگر سیاسی هم در توییتر نوشته: "دکتر ظریف هم رفت. نتیجه دیالتیک فشار از یک سو و بی‎توجهی آن‌ها که باید متوجه می‌بودند؛ از سوی دیگر نتیجه‌اش جدایی وزنه مهم دولت از آن شد. روحانی با بی‌توجهی به پای خود شلیک کرد. نتیجه آن را به زودی خواهیم دید."

مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب هم در توییتر استعفای آقای ظریف را برآورده شدن آرزوی تندورها در ایران تعبیر کرده و نوشته: "ظریف نماد دیپلماسی، صلح و متکی بر انتخاب اکثریت رای‌دهندگان ایرانی است. بماند یا برود، اجازه نمی‌دهیم انسدادطلبان و جنگ‌افروزان داخلی و خارجی صلح و امنیت ملی ما را به خطر اندازند."

یورونیوز به نقل از یک مقام اتحادیه اروپا نوشته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اخبار مربوط به استعفای وزیر خارجه ایران ابراز "نگرانی" کرده و گفته دفتر او این تحول را به دقت زیرنظر دارند و "امیدوارند که این استعفاء قطعی نشود."

چند رسانه بین‌المللی چون الجزیره و واشنگتن‌پست هم در عناوین خبر خود از مخالفت حسن روحانی با استعفای آقای ظریف خبر داده‌اند. این در حالی است که هنوز دفتر رئیس‌جمهوری ایران درباره رد تقاضای استعفای آقای ظریف اظهارنظر قطعی نکرده است.

آقای ظریف دوشنبه شب (۶ اسفند) به صورت ناگهانی در اینستاگرام از استعفای خود خبر داد. او بعد از اعلام غیررسمی این خبر ابراز امیدواری کرد که کناره‌گیری او "تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی‌اش در روابط خارجی" باشد.

اخبار مرتبط

بسیاری استعفای آقای ظریف را به دعوت نشدن او به عنوان وزیر امور خارجه به دیدار‌های رهبر و رئیس جمهور ایران با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مربوط می‌دانند.

در هر دو دیدار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و یکی از بانفوذترین مقام‌‎های نظامی ایران در منطقه حضور داشت.

آقای ظریف از همکارانش در وزارت امور خارجه که گزارش‌هایی از تصمیم آنها برای استعفای جمعی منتشر شده بود، خواسته "با کمال صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال کنند و از چنین اقداماتی به شدت پرهیز کنند."

پومپئو: ظریف و روحانی ویترین مافیای فساد مذهبی‌اند

در پی اعلام استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا به استعفای محمدجواد ظریف واکنش نشان داده و گفته "او و حسن روحانی ویترین مافیای فساد مذهبی‌اند".

آقای پومپئو در همین خصوص تاکید کرده است که ایالات متحده می داند "همه تصمیمات نهایی را آیت‌الله علی خامنه‌ای می‌گیرد".

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در توییتی به این استعفا واکنش نشان داد. او در توییتر فارسی خود نوشت: "ظریف رفت. از دستش راحت شدیم. مادامی که من اینجا هستم، رژیم ایران به سلاح هسته‌ای نخواهد رسید."