شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان معترض بحرینی با مراجع تقلید قم دیدار کرد

شیخ عیسی قاسم از جمله با ناصر مکارم شیرازی از مراجع پرنفوذ در قم دیدار کرده است حق نشر عکس makarem.ir
Image caption شیخ عیسی قاسم از جمله با ناصر مکارم شیرازی از مراجع پرنفوذ در قم دیدار کرده است

شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان معترض بحرین که مدتی در این کشور به حکم دادگاه در حصرخانگی بود، در قم با شماری از مراجع شیعه ایران دیدار کرده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران می گوید که شیخ عیسی قاسم در قم با لطف‌الله صافی گلپایگانی، ناصر مکارم شیرازی و حسین نوری همدانی دیدار و گزارشی از آخرین وضعیت بحرین و شیعیان این کشور ارائه کرده است.

این رهبر مذهبی معترض پیش از این از شهر مشهد و مدفن امام هشتم شیعان دیدن کرده بود. سفر او به ایران پس از دیدارش از عراق صورت گرفت. شیخ عیسی قاسم قبل از سفر به عراق، از بحرین برای درمان عازم بریتانیا شده بود.

او معروف ترین روحانی شیعه در بحرین است و به دلیل نقشش در اعتراضات این کشور، مدتی در حصر خانگی بود. قدرت در بحرین در اختیار اقلیت سنی است اما اکثریت جامعه بحرین را مسلمانان شیعه تشکیل می دهد اما خاندان حاکم بر این کشور سنی مذهب هستند.

دولت بحرین مخالفان شیعه خودرا به داشتن ارتباط با دولت ایران متهم می‌کند اما رهبران مخالفان این اتهام را رد می‌کنند.

حق نشر عکس makarem.ir
Image caption شیخ عیسی قاسم قبل از سفر به عراق و ایران، از بحرین برای درمان عازم بریتانیا شده بود

مقام های ایرانی بدون نام بردن از عبارت "حصر خانگی" که یادآور وضعیت میرحسن موسوی و مهدی کروبی دو چهره سیاسی ایران است، نسبت به نحوه رفتار با این روحانی که رهبر مخالفان شیعه در بحرین است، اعتراض می‌کردند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک سال پیش، آنچه را "تعرض حاکمان بحرین" به شیخ عیسی قاسم خواند، "نشانه‌ بلاهت آنها" اعلام کرده بود.

آقای خامنه ای گفته بود "شیخ عیسی قاسم فردی است که تا وقتی می‌توانست با مردم بحرین حرف بزند، آنها را از حرکات تند و مسلحانه منع می‌کرد اما حاکمان بحرین متوجه نیستند که تعرض به این عالم مجاهد، به معنای برداشتن مانع از مقابل جوانان حماسی و پرشور بحرین برای انجام هر اقدامی در مقابل حکومت است."

پس از آنکه دادگاهی در بحرین حکم به سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم داد، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هشداری بی‌سابقه، رهبر شیعیان بحرین را "خط قرمزی" دانسته که "تجاوز به حریم" آن، نابودی حکومت بحرین را به دنبال خواهد داشت.

سرلشکر سلیمانی گفته بود که برخورد با این روحانی "برای مردم راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نمی گذارد".

اسناد سایت ویکی لیکس می گوید که شیخ عیسی قاسم در دهه ۱۹۹۰ در شهر قم تحصیل کرده و همچنین زمانی را در شهر نجف عراق، مرکز دیگر آموزشی مذهب شیعه گذرانده است.

بحرین همراه با عربستان سعودی ایران را به دخالت در امور داخلی اش متهم می کند و روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی ایران به طور کامل قطع کرده است.