رهبر ایران از ارمنستان خواست بر خلاف خواست آمریکا روابطش را گسترش دهد

علی خامنه‌ای، حسن روحانی و نیکول پاشینیان حق نشر عکس IRNA

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفته دو کشور بر خلاف خواست آمریکا باید روابط خود را گسترش دهند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رهبر ایران نوشته: "ایران و ارمنستان هیچ‌گاه با یکدیگر مشکلی نداشته‌اند و ما طبق تعالیم اسلامی خود را موظف به حسن رفتار با همسایگان می‌دانیم، البته مقام‌های آمریکا مثل جان بولتون هیچ فهمی از اینگونه مسائل و روابط انسانی ندارند."

اشاره رهبر ایران احتمالا به سخنان جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید است که در جریان سفر ماه نوامبر سال گذشته خود گفته بود: "موضوع تجارت مرزی ارمنستان با ایران، تا زمانی که سیاست‌های ایران تغییر نکرده، با معضل روبه‌رو خواهد بود."

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در اولین سفر خود به منطقه قفقاز، چهار ماه پیش از کشورهای ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

در همان ماه نوامبر گزارش شد شماری از ارمنی‌های دو تابعیتی مقیم ارمنستان که در ایران متولد شده‌اند از اخطار بانک‌های ارمنستان برای بستن حساب‌هایشان به دلیل تحریم‌های آمریکا خبر داده‌اند.

این افراد که برخی از آنها سال‌هاست در ایران سکونت ندارند و تابعیت کشورهایی مانند ارمنستان و آمریکا را هم دارند، آن زمان گفته‌ بودند چندین بانک ارمنستان به آنها خبر داده‌اند که به دنبال اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حساب‌های ارزی آنها تعلیق می‌شود و این افراد باید پول خود را "سریعا" از بانک خارج کنند.

روابط ایران و ارمنستان از آن رو اهمیت دارد که مرز ارمنستان با دو همسایه خود-ترکیه و جمهوری آذربایجان- بسته است و مرز با ایران برای این کشور اهمیت حیاتی دارد.

حق نشر عکس President.ir
Image caption حضور آقای ظریف در مراسم استقبال از آقای پاشینیان توجه رسانه‌ها را جلب کرد

دیدار با حسن روحانی در حضور جواد ظریف

نخست‌وزیر ارمنستان علاوه بر دیدار با رهبر ایران با حسن روحانی هم دیدار کرده و از آمادگی کشورش برای گسترش روابط تجاری و انرژی خبر داده است.

او در این دیدار با تاکید بر حمایت ارمنستان از توافق هسته‌ای ایران، گفته تحولات حول آن مایه نگرانی است و در چنین شرایطی، ارمنستان "به طور نزدیک با ایران، و طرف‌های دخیل دیگر، همکاری می‌کند."

حسن روحانی نیز در دیدار با آقای پاشینیان ضمن ابراز خرسندی از موضع ارمنستان درباره تحریم‌های آمریکا گفت: "اراده دو کشور بر این است که برمبنای منافع ملی حرکت خود را ادامه دهند و کشور ثالثی نتواند در روابط صمیمانه ما دخالت کند."

آقای پاشینیان، در راس هیاتی از مقام‌های ارمنستان به ایران سفر کرده و در کاخ سعدآباد مورد استقبال رسمی آقای روحانی قرار گرفت.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم پس از رد استعفایش در این مراسم حضور داشت.

نیکول پاشینیان رهبر اعتراضات گسترده مردمی بود که به سقوط حزب حاکم منتهی شد. ائتلاف حامیان او در انتخابات دو ماه پیش ارمنستان با کسب ۷۰ درصد آرا پیروزی بزرگی به دست آورد.

آقای پاشینیان پیشتر هم از ضرورت گسترش روابط با ایران گفته بود.

در جریان سفر هیات ارمنستانی به ایران دو تفاهم‌نامه همکاری بین دو کشور امضا شده است.

هنگام امضای سند همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان، مجری مراسم اعلام کرد که نیره پیروزبخت، رئیس این سازمان و وزیر خارجه ارمنستان این سند را امضا می‌کنند.

بلافاصله نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور ایران واکنش نشان دادند و محمدجواد ظریف و ظهراب مناتساکانیان، همتای او، سند را امضا کردند.

حق نشر عکس President.ir
Image caption آقای روحانی از موضع ارمنستان درباره تحریم‌های آمریکا ابراز خرسندی کرد

نیکول پاشینیان در سفر خود به تهران ابراز امیدواری کرد که توافق تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تایید نهایی برسد و فرصت تجارت و سرمایه‌گذاری متقابل را فراهم کند.

ارمنستان ریاست این اتحادیه را بر عهده دارد و بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و روسیه دیگر اعضای آن هستند.

به گزارش خبرگزاری نیوز ارمنستان، آقای پاشینیان با اشاره به افزایش سفر ایرانیان پس از لغو روادید، به خصوص در طول نوروز، گسترش توریسم را یکی از اولویت‌های دولتش دانسته است..

او گفته برنامه‌های ویژه‌ای برای این روزها تدارک دیده شده و همچنین تلفن خدمات اضطراری (۹۱۱) با پاسخگویی فارسی‌زبان برای کمک به مسافران ایرانی به راه اقتاده است.

با توجه به اینکه ارمنستان نمی‌تواند از دو مرز خود با جمهوری آذربایجان و ترکیه استفاده کند، مسیر ارتباطی ایران برای آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

آقای روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ارمنستان گفت یکی از مسائل مورد بحث "اتصال خلیج فارس به دریای سیاه از طریق ارمنستان و گرجستان" بوده است.

او همچنین از آمادگی ایران برای افزایش صادرات گاز به ارمنستان خبر داد و گفت این موضوع مطرح شده که ایران از مسیر ارمنستان به گرجستان هم گاز صادر کند.