ظریف درباره استعفا: هر دستگاهی نمی‌تواند سیاست خارجی خودش را داشته باشد

ظریف: در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است حق نشر عکس Irna
Image caption ظریف: در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، چند روز بعد از رد استعفایش از سوی رئیس جمهور ایران گفته است که این اقدام او تنها برای "حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی بوده است."

آقای ظریف روز دوشنبه ۱۳ اسفند در جمع کارکنان وزارت امور خارجه این وزارتخانه را "مسئول روابط خارجی کل کشور" خوانده و گفته است که نمی‌شود "هر دستگاهی در داخل و یا خارج از دولت" سیاست خارجی خودش را داشته باشد چون به گفته او در این صورت نیازی به وزارت امور خارجه نیست.

آقای ظریف ساعاتی بعد از سفر کوتاه بشار اسد به تهران و دیدار او با رهبر و رئیس جمهوری ایران، در اینستاگرام از استعفای خود خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران در هیچ یک از دیدارهای آقای اسد در تهران حضور نداشت. قاسم سلیمانی، فرمانده نیری قدس سپاه (شاخه برون‌مرزی) در هر دو دیدار حاضر بود.

آقای ظریف هشدار داده است که وزارت امور خارجه نمی‌تواند بپذیرد که در صحنه روابط خارجی غایب باشد و از دیگران خواسته این وزارتخانه را "مزاحم" تلقی نکنند.

او گفت: "در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است."

وزیر امور خارجه ایران در سخنان خود با اشاره به استعفایش به طور خاص از قاسم سلیمانی نام برده و از او تشکر کرده است.

سرلشکر سلیمانی دو روز بعد از استعفای آقای ظریف از او به عنوان "مسئول اصلی سیاست خارجی" حمایت کرد و گفت که وزیر امور خارجه همواره مورد تایید مقام‌های عالی حکومت "به ویژه" آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بوده و "همکاری‌های لازم" را داشته است.

موضوعات مرتبط