هشدار نتانیاهو علیه 'قاچاق نفت ایران'

بنیامین نتانیاهو بارها درباره آن چه استقرار نظامی ایران در سوریه خوانده هشدار داده و این سناریو را غیرقابل قبول خوانده است حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو بارها درباره آن چه استقرار نظامی ایران در سوریه خوانده هشدار داده و این سناریو را غیرقابل قبول خوانده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هشدار داده که احتمال دارد نیروی دریایی ارتش اسرائیل علیه آنچه قاچاق نفت توسط ایران خوانده دست به اقدام بزند.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه (۶ مارس) در مراسم‌ فارغ ‌التحصیلی‌ دانشجویان‌ دانشکده افسری‌ نیروی دریایی اسرائیل در شهر حیفا، واقع در شمال این کشور گفت: "ایران سعی می کند که تحریم ها را از طریق قاچاق مخفیانه نفت از راه دریا دور بزند. در حالی که این تلاش ها در حال گسترش است، نیروی دریایی اسرائیل نقش مهم تری در جلوگیری از این اقدامات ایران دارد. من از جامعه بین المللی می خواهم که جلوی تلاش های ایران برای دور زدن تحریم ها از راه دریا را بگیرد."

بنیامین نتانیاهو درباره این که اسرائیل چطور علیه محموله های نفتی ایران دست به اقدام خواهد زد صحبتی نکرد.

نخست وزیر اسرائیل پیش از این اظهارات، به همراه دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل، از سامانه ضدموشکی تاد که ارتش آمریکا در اسرائیل مستقر کرده است بازدید کرد.

تاد - پدافند هوایی مرحله پایانی ارتفاع بالا- یکی از پیشرفته ترین سامانه های ضدموشک های بالستیک ایالات متحده است.

بنیامین نتانیاهو بارها درباره آنچه استقرار نظامی ایران در سوریه خوانده هشدار داده و این سناریو را غیرقابل قبول خوانده است.

او اخیرا به مسکو سفر کرده بود تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به ویژه درباره ایران گفتگو کند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی آقای نتانیاهو در دیدار اخیر خود به آقای پوتین گفت که اسرائیل مصمم است به حملات خود علیه اهداف ایرانی در سوریه ادامه دهد.

ایران و روسیه بزرگ‌ترین حامیان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در منطقه و جهان هستند.

مقام های جمهوری اسلامی می گویند که به دعوت بشار اسد به سوریه نیرو فرستاده اند و علیرغم حملات اسرائیل قصد خروج از سوریه را ندارند.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط