متهم اصلی پرونده پتروشیمی: همه کارها برای کمک به نظام بود

پرونده پتروشیمی حق نشر عکس Mehr

جلسه دوم پرونده پتروشیمی امروز، ‌شنبه ۱۸ اسفند، در حالی برگزار شد که براساس اعلام دادگاه، ۱۴ متهم این پرونده با استفاده از ارز داخلی و ارز وارداتی از بخشی از شش میلیارد یورو "سوء استفاده" کرده‌ و در نظام اقتصادی ایران اخلال کرده‌اند.

براساس اعلام دادگاه، سه نفر از متهمان این پرونده خارج از ایران هستند.

در دادگاه امروز رضا حمزه لو، متهم ردیف اول این پرونده، اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرد و گفت پرونده درست کارشناسی نشده است.

آقای حمزه لو افزود: "در دوره مدیریت خودم از اواخر سال ۸۸ تا ۹۰، ارز ثابت بوده است و صحبت‌های که الان در دادگاه شد مربوط به پس از مدیریت بنده بود. کار‌هایی که ما کردیم بر اساس تصمیمات بوده است و اگر اخلالی شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی فرار رو به جلو کرده است. اگر شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمان مقرر واقعیات را به بازپرس اعلام می‌کرد اساسا این پرونده شکل نمی‌گرفت."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دادگاه پرونده متهمان پتروشیمی؛ محاکمه ۱۱ نفر حضوری و ۳ نفر غیابی

وی گفت کل پرداخت‌های دولتی تماما به ارز است که تحویل شرکت پتروشیمی شده است و منشاء داخل و خارج در آن وجود ندارد.

آقای حمزه لو عنوان کرد: "این را گفتم که بازرگانی پتروشیمی در دوره تحریم با قبول ریسک و جایگاه های فردی تک تک عزیزان که الان تحت تعقیب هستند نه تنها منتفع نبوده بلکه برای کمک به نظام این کارها را کردند."

بیشتر بخوانید:

آغاز دومین جلسه دادگاه مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران و ۱۳ متهم دیگر

به گفته مقامات قضایی، رسیدگی به این پرونده حدود ۵ سال طول کشیده است.

اسدالله مسعودی‌مقام، قاضی این دادگاه در جلسه اول گفته بود که این پرونده مربوط به "اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است."

همچنین عباس حسینی نماینده دادستان اعلام کرد که متهمان این پرونده به عنوان مدیر شرکت از خریداران خارجی "پول های کلان دریافت و با عنوان دور زدن تحریم‌ها کسب مال نامشروع کرده‌اند."

متهمان پرونده چه کسانی هستند؟

رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی متهم ردیف اول است. شرکت بازرگانی پتروشیمی در تیر ماه ۱۳۶۹ با سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک شرکت مستقل بازرگانی تاسیس شد و در سال ۱۳۸۸ خصوصی شد.

دادستان پرونده گفت: این متهم ۶۵۹ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۳ یورو ارز منتقل شده از خارج را به حساب شرکت دنیز ترکیه (متعلق به مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، شریک اصلی رضا حمزه‌لو) واریز و بخشی از آن را به صورت ارز خارجی به شرکت‌های خود منتقل کرده است و مابقی این مبلغ به میزان ۳۴۷ میلیون و ۲۳۸ هزار ۳۱۳ یورو را که منشاء خارجی داشته است به داخل منتقل کرده است.

مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، متهم دیگر پرونده است. در تماسی که بی‌بی‌سی فارسی با خانم شیخ الاسلامی داشت، او حاضر به انجام مصاحبه نشد و گفت: "چون پرونده در جریان است حاضر به مصاحبه نیستم."

خانم شیخ الاسلامی مدیر عامل شرکت‌های دینز و هترا تجارت و براساس مندرجات پرونده، شریک اصلی آقای حمزه لو بوده است.

براساس گزارش کیفرخواست او وجوه دریافتی را به بهانه تحریم به حساب شرکت‌های خود واریز کرده است. خانم شیخ الاسلامی در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کند.

او متهم است مبلغ ۸ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلاررا به حساب‌های خود واریز کرده است.

امین قرشی سروستانی، متهم ردیف سوم این پرونده است.

او رئیس هیئت مدیره شرکت وقت پتروشیمی و مالک ۴۵ درصدی شرکت مستقر در دوبی بوده است. براساس گزارش کیفر خواست این متهم مبلغ ۳۱ میلیارد و ۸۶۳ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان به نفع خود واریز کرده است.

متهمان دیگر پرونده که اسامی آنها در کیفرخواست اعلام شد عبارتند از سام حامد ساعدیان، مصطفی تهرانی صفا، محسن احمدیان، محمدحسین شیرعلی، معصومه دری، علیرضا علایی رحمانی،ابوالفضل شمس‌آبادی، علی اشرف ریاحی.

مشخص نیست که جلسه بعدی دادگاه پرونده پتروشیمی چه زمانی برگزار می‌شود، اما دادستان پرونده گفت در جلسه بعدی به ارتباط رضا حمزه لو، متهم ردیف اول پرونده و مرجان شیخ الاسلامی آل آقا، متهم ردیف دوم پرونده رسیدگی خواهد شد.

موضوعات مرتبط