رئیسی در مراسم معارفه: هیچکس حق دور زدن قانون را نخواهد داشت

ابراهیم رییسی حق نشر عکس Fars

ابراهیم رئیسی امروز (دوشنبه ۱۱ مارس/۲۰ اسفند) رسما و در مراسمی قوه قضاییه را تحویل گرفت و پس از تحویل گرفتن حکم‌اش از رییس دفتر رهبر ایران، در سخنانی گفت: "من نمی‌خواهم بگویم اجرای عدالت مساوی اجرای قانون است اما فعلاً ما اگر بخواهیم بر یک اصلی توافق کنیم آن اجرای قانون است".

آقای رئیسی افزود که "هیچکس در هیچ شرایطی در هیچ جایگاهی حق دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت".

در این مراسم علاوه بر محمد محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی، برخی مقامات دولتی و نظامی و برخی نمایندگان مجلس حضور داشتند و تودیع صادق آملی لاریجانی، رییس پیشین این قوه نیز انجام شد.

رییس جدید قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت‌هایش پرونده‌های فساد را از یک "جنس" دانست و آن را مشکل "ساختارهای" جمهوری اسلامی خواند و افزود: "سال ۷۴ موضوع پرونده ۱۲۳ میلیارد مطرح بود، مدتی گذشت پرونده دیگری پیدا شد، مدتی دیگر پرونده دیگری و اخیراً هم پرونده ۳ هزار میلیارد، متهمین آنها با هم متفاوتند اما جنسش یکی است".

او از "اعضای محترم دولت" در مراسم خواست تا "ساختارهای فسادزا را در کشور اصلاح" کرده "والا هر روز شاهد بروز یک حادثه و یک پرونده روی میز قاضی خواهیم بود، چرا از یک سوراخ دو بار گزیده شویم؟"

بیشتر بخوانید:

آقای رییسی همچنین معتقد است که "در بروز فساد همیشه نباید متهمین را تعقیب کنیم"و سوال می‌کند که "عدم پیشگیری های لازم قابل پیگیری است؟" و پاسخ می‌دهد که "قابل پیگیری" است.

پس از سخنان وی، صادق آملی لاریجانی رییس پیشین قوه قضاییه به تشریح عملکرد دوران ریاست‌اش پرداخت و در قسمتی از سخنانش گفت: "نباید فراموش کنیم که دشمن بیرونی و متأسفانه برخی جاهلان درونی به سیاه‌نمایی علیه دستگاه قضایی دامن زدند".

وی یکی از "سیاه‌نمایی"ها علیه دستگاه قضایی را "کثرت پرونده‌ها" دانسته و مثال می‌زند "وقتی سرقت زیاد می‌شود این را دستگاه قضایی ایجاد نمی‌کند" و نتیجه‌گیری می‌کند که "این استدلال مغالطی است، کثرت پرونده‌ها ساخته و پرداخته درون قوه قضاییه نیست، سرریز مشکلات بیرون دستگاه قضایی است".

موضوعات مرتبط