رضا خندان: نسرین ستوده به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
رضا خندان در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی: حبس طولانی و شلاق برای نسرین ستوده

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری در پستی در فیسبوک خود خبر از ابلاغ حکم زندان خانم ستوده داد.

آقای خندان نوشت: "حکم نسرین در آخرین پرونده‌اش، در زندان به او ابلاغ شد. ۳۸ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق حاصل ۲ پرونده‌ی باز اوست. ۵ سال زندان بابت پرونده‌ی اول و ۳۳ سال زندان با ۱۴۸ ضربه شلاق، بابت پرونده‌ی دوم."

همسر نسرین ستوده در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که این وکیل دادگستری در "مجموع هفت عنوان اتهامی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است. از جمله عناوین اتهامی او اتهام تشویق به فساد و فحشا و حکم ۱۲ سال زندان است."

حق نشر عکس Social media

این هفت عنوان اتهامی عبارتند از "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام"، "عضویت موثر در گروهگ غیرقانونی و ضدامنیتی کانون مدافعان حقوق بشر لگام و شورای ملی صلح"، "تشویق مردم به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن"، "ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی"، "اخلال در نظم و آسایش عمومی" و "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی".

آقای خندان همچنین گفت خانم ستوده در پرونده نخست خود وکیل داشته و وکیل درخواست تجدید نظر داده است. اما در پرونده دوم با هفت عنوان اتهامی وکیل ندارد و به همین دلیل حکم به خانم ستوده ابلاغ شده است.

این در حالی است که امروز محمد مقیسه، قاضی پرونده خانم ستوده به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که مدت محکومیت خانم ستوده هفت سال است که ۵ سال آن به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" و دو سال آن به "اتهام اهانت به رهبر" ایران بوده است. به نظر می‌رسد که اشاره آقای مقیسه به مدت زمانی است که بر اساس آیین دادرسی جدید خانم ستوده باید بر اساس این حکم در زندان بماند.

آقای خندان می‌گوید اینکه آقای مقیسه امروز درباره اتهام اهانت به رهبر ایران سخن گفته در هیچ کدام از دو پرونده خانم ستوده نیامده است.

همچنین پیام درفشان، وکیل خانم ستوده در آذرماه خبر از صدور کیفر خواست داده بود.

به گفته آقای درفشان "در این پرونده اتهامات خانم ستوده براساس کیفرخواست صادره تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری بود، اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای موکلم حکم صادر کرده که ما این موضوع را مطرح کردیم و دادیار اجرای احکام دادسرای اوین طی نامه‌ای به رئیس دادگاه اعتراض و اعلام کرد که حکم با کیفرخواست تطبیق ندارد اما قاضی پرونده پاسخ داد که از نظر دادگاه، اتهام نسرین ستوده جاسوسی است."

بیشتر بخوانید:

نسرین ستوده در خرداد ماه سال جاری بازداشت شد.

خانم ستوده پیشتر در سال ۱۳۸۹هم بازداشت و به ۱۱ سال حبس ، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور متهم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل و فعال حقوق بشر پس از گذراندن ۳ سال در زندان در سال ۱۳۹۲ آزاد شد.

خانم ستوده وکالت پرونده‌های شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی را برعهده داشته است.

موضوعات مرتبط