صداوسیما: ۹۰ با گروه جدید پخش می‌شود، فردوسی‌پور در شبکه ۳ می‌ماند

حق نشر عکس Tasnim
Image caption برنامه ۹۰ در سال ۱۳۷۸ با اجرای عادل فردوسی‌پور آغاز به کار کرد

روابط عمومی سازمان صدا وسیمای ایران گفته است عادل فردوسی‌پور مجری برنامه ورزشی نود دیگر در این برنامه نخواهد بود اما در شبکه ۳ خواهد ماند.

محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی این سازمان گفته است که از سال جدید "تحولاتی ویژه" در برنامه ۹۰ صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید پخش می‎شود.

با این حال به گفته آقای رنجبران، "از ظرفیت‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه‌های دیگر استفاده خواهد شد".

پیشتر عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما گفته بود که عادل فردوسی‌پور همچنان در شبکه ۳ خواهد ماند. اما از ادامه همکاری او با برنامه ۹۰ چیزی نگفت.

اختلاف میان علی فروغی، مدیر شبکه سه و عادل فردوسی‌پور از چند ماه پیش آغاز شد و حتی یک بار به پخش برنامه ۹۰ بدون حضور عادل فردوسی‌پور هم کشید.

این اختلاف نهایتا هفته پیش علنی شد، وقتی که در جریان جشنواره جام جم آقای فردوسی پور هنگام دریافت جایزه‌اش گفت که "سخت‌ترین سال" دوره کاری‌اش در صدا و سیما را پشت سر گذاشته است.

او هنگام دریافت تندیس جایزه مردمی بهترین برنامه و تندیس بهترین تهیه‌کننده برنامه ترکیبی از سختی‌های "ناحقی" گفت که در یک سال گذشته از سوی صدا و سیما بر او و برنامه‌اش تحمیل شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption با حضور کارلوس پویول در برنامه ۹۰ مخالفت شد

چند روز پیش خبرهایی از پیشنهاد قائم مقامی شبکه ورزش به عادل فردوسی پور منتشر شد که آقای فردوسی پور گفت که این پیشنهاد را رد کرده است.

مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در رابطه با این پیشنهاد گفت: "مسئولان محترم شبکه ۳ بسیار امیدوارند که از ظرفیت آقای فردوسی پور در جایگاه قائم مقامی شبکه ورزش استفاده کنند و همچنان بر این پیشنهاد پافشاری می‌کنند."

حدف ناگهانی یکی از برنامه‌های ۹۰ در مهرماه سال جاری و پیش از آن مخالفت با حضور کارلوس پویول، کاپیتان سابق تیم ملی اسپانیا و بارسلونا در این برنامه در جریان جام جهانی روسیه که گفته شد هر دو به دستور رئیس جدید شبکه ۳ بود، از جمله اختلافات میان این دو بود.

علی فروغی اردیبهشت سال گذشته جایگزین علی اصغر پورمحمدی در مدیریت شبکه سه شد. آقای پورمحمدی از حامیان آقای فردوسی‌پور بود.

آقای فروغی پیش از این رئیس مرکز بسیج صدا و ‌سیما و مدیر مرکز تخصصی معاونت فرهنگی- اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین بود. او فارغ‌التحصیل کارشناسی‌ارشد حقوق عمومی دانشگاه امام‌ صادق است.

برنامه ۹۰ یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های تلویزیون ایران است و با آنکه در ساعات پایانی شب پخش می‌شود و گاهی تا بعد از نیمه شب نیز ادامه دارد، میلیون‌ها نفر بیننده دارد.

این برنامه در سال ۱۳۷۸ با اجرای عادل فردوسی‌پور آغاز به کار کرد و عمدتا به فوتبال ایران و حاشیه‌های آن می‌پردازد.