فرماندهان نظامی ارشد ایران، عراق و سوریه با بشار اسد دیدار کردند

فرماندهان ارشد ایران، عراق و سوریه حق نشر عکس AFP PHOTO / HO / SANA
Image caption در این دیدار درباره "اوضاع میدانی در سوریه و راه‌های تحکیم هماهنگی بین سه کشور" در مبارزه با تروریسم صحبت شده است

فرماندهان ارشد نظامی ایران و عراق، و سوریه در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دیدار کردند.

در این دیدار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سپهبد عثمان غانمی، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق و سرتیپ علی عبدالله ایوب، وزیر دفاع و معاون فرمانده کل ارتش سوریه حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، در این دیدار درباره "اوضاع میدانی در سوریه و راه‌های تحکیم هماهنگی بین سه کشور" در مبارزه با تروریسم صحبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا آقای اسد در این جلسه گفته است "خون نیروهای سوری، ایرانی و عراقی در مبارزه با تروریسم و مزدوران آنها و کسانی که ویترین کشورهای حامی و پشتیبان بودند، در هم آمیخته شد و روابط این کشورها را مستحکم‌تر کرد."

ایران می‌گوید در سوریه حضور مستشاری دارد اما هزاران ایرانی در جنگ سوریه شرکت کرده‌اند و صدها نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

دیدار با رئیس جمهوری سوریه پس از نشست سه‌جانبه فرماندهان نظامی ارشد ایران، عراق و سوریه در دمشق صورت گرفت.

''خروج خارجی‌های بدون مجوز'

این سه مقام بلندپایه نظامی روز دوشنبه ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) در پایان اجلاس خود در یک نشست خبری شرکت کردند.

در آن نشست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران خواهان خروج همه نیروهای خارجی شد که "بدون اجازه دولت سوریه در این کشور حضور پیدا کرده‌اند."

سرلشکر باقری گفت که اقدامات سه کشور "تا شکست کامل تروریست ها ادامه خواهد داشت."

آقای باقری روز دوشنبه از منطقه دیرالزور در شرق سوریه بازدید کرد.

مقام‌های سوری و عراقی از احتمال گشودن دروازه مرزی ابوکمال بین سوریه و عراق خبر داده‌اند. اگر این معبر گشوده شود، تهران از طریق عراق با مسیر زمینی به دمشق و بیروت وصل می شود. آمریکا و اسرائیل از چنین اتفاقی به شدت نگران هستند.

حق نشر عکس AFP PHOTO / HO / SANA
Image caption سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران (چپ) خواهان خروج همه نیروهای خارجی شد که "بدون اجازه دولت سوریه در این کشور حضور پیدا کرده‌اند"

هشدار به آمریکا

وزیر دفاع سوریه وعده داد که حتی یک وجب از خاک سوریه خارج از سیطره دولت این کشور باقی نخواهد ماند.

سرتیپ علی عبدالله ایوب همچنین گفت "تنها کارتی که در دست ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه مانده، نیروهای دموکراتیک سوریه است. ما دو گرینه برای معامله با آنان داریم، گزینه اول از راه آشتی ملی است و گزینه دوم، آزاد کردن مناطق تحت کنترل آنها از راه نظامی."

نیروهای دموکراتیک سوریه در حال نبرد با آخرین بقایای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جنوب شرق سوریه در نزدکی مرز عراق هستند.

آقای ایوب تاکید کرد که دولت سوریه کنترل کامل کشور را با راه‌های صلح‌آمیز یا گزینه نظامی به دست خواهد آورد و افزود استان ادلب هم در شمال غرب سوریه هم از این امر مستثنی نیست.