'۱۰۰۰ واحد مسکونی در اثر سیل در روستاهای گنبدکاووس آسیب دید'

ایران حق نشر عکس Irna

ولی‌الله رضایی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گنبدکاووس در رابطه با سیل و آبگرفتگی در استان گلستان گفت که هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی گنبد کاووس از توابع این استان آسیب دیده است.

به‌ گفته آقای رضایی ، "منازل مسکونی آسیب دیده عمدتا در روستاهای حاشیه رودخانه‌های شهرستان گنبدکاووس هستند."

هنوز از خسارات وارده به روستاها اطلاعات دقیقی در دست نیست اما واحدهای مسکونی در این منطقه بین ۳۰ تا ۸۰% آسیب دیده است و تعدادی از آسیب‌دیدگان در مدارس و امکان جا داده شدند.

دیروز به نقل از علیرضا کمال غریبی، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گلستان گفته شد که یک کودک در منطقه دوزین شهرستان مینودشت از توابع استان گلستان و یک کودک دیگر در شهرستان کلاله‌جان بر اثر ریزش ساختمان جان باختند.

بارندگی شدید‌ در شرق استان گلستان از ۲۶ اسفند آغاز شد و طی ۴۸ ساعت به‌طور مداوم رد برخی شهرستان‌های این استان ادامه داشت که میزان آن تا ۳۰۰ میلی‌متر رسید، این بارندگی‌ها موجب شد سدهای بوستان و گلستان در شرق استان گلستان سرریز کنند و رودخانه‌های "چهل چای" و "گرگانرود" در اطراف گنبد کاووس از توابع استان گلستان طغیان کنند.

عبدالقدیر کریمی، معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس در همین رابطه گفته بود که بین ۲۵ تا ۳۰% شهر گنبدکاووس دچار آبگرفتگی و وارد برخی منازل شده تا حوالی برج قابوس در مرکز شهر رسیده بود. با فروکش طغیان رودخانه گرگانرود شهر به حالت عادی درآمده است.

بیشتر بخوانید:

سیل در غرب افغانستان جان دست‌کم ۱۳ نفر را گرفت

آب‌گرفتگی منازل و زمین‌های کشاورزی در پی سیل و بارش کم‌سابقه در خوزستان

توفان ایدای باعث 'فاجعه‌ای بزرگ' در جنوب شرقی آفریقا شده

به‌گفته آقای کریمی تقریبا تمام روستاها دراین ناحیه هر کدام به نحوی آسیب دیدند اما سیل اخیر در سطح شهرستان گنبد کاووس تلفات جانی نداشته است.

دیروز به نقل از علیرضا کمال غریبی سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان گلستان گفته شد که یک کودک در منطقه دوزین شهرستان مینودشت از توابع استان گلستان و یک کودک دیگر در شهرستان کلاله‌جان بر اثر ریزش ساختمان جان باختند.

بافروکش کردن سیل در شهرستان گنبدکاووس، جریان آب به سمت شمال غرب استان به ویژه شهرستان آق قلا حرکت کرد.

در سال‌های اخیر، استان گلستان در اثر بارندگی‌های شدید و طغیان رودخانه‌ها دچار مشکلات شده است.

موضوعات مرتبط