پاسخ ظریف به پومپئو: شاهان ایران یهودیان را نجات دادند

محمدجواد ظریف حق نشر عکس Getty Images

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در توییتر نوشته است که بر اساس تورات، پادشاهان ایرانی یهودیان را از بردگی و نسل‌کشی نجات داده‌اند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای گفته است به عقیده او این امکان وجود دارد که دونالد ترامپ از سوی خدا فرستاده شده باشد تا اسرائیل را از شر ایران نجات بدهد.

آقای پومپئو این اظهارات را در مصاحبه‌ای همزمان با عید پوریم یهودیان بیان کرد که به مناسبت نجات یهودیان از نسل‌کشی به کمک یک ملکه هخامنشی به نام استر برگزار می‌شود. وزیر خارجه آمریکا به شکل تلویحی دونالد ترامپ را با این شخصیت متون مذهبی مقایسه کرد.

ریشه تاریخی رویدادهای روایت شده درباره ملکه استر که به عنوان همسر یهودی یکی از شاهان ایرانی معرفی می‌شود، از سوی مورخین زیر سئوال است.

تورات کتاب مقدس یهودیان و یک متن مذهبی است.

وزیر خارجه ایران به استناد به این متن نوشته که بر اساس تورات، یک پادشاه ایرانی، یهودیان را از بردگی و یک پادشاه نیز یهودیان را از نسل‌کشی نجات داده است.

وی در پایان این توییت، همچنان به نقل از تورات نوشته که شاه ایران، تنها خارجی کتاب تورات است که از او به عنوان "مسیح" یاد شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در دیدار اخیرش با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود فارس‌ها دو هزار و پانصد سال پیش به رهبری یک وزیر دوران باستان به نام هامان می خواستند یهودیان را نابود کنند و حالا هم فارس‌ها به رهبری آیت الله خامنه ای می خواهند همین کار را بکنند.

حق نشر عکس Universal History Archive
Image caption تصویرسازی از لحظه ورود کوروش، پادشاه هخامنشیان به شهر بابل

مایک پومپئو دقیقا درباره ایران چه گفته بود؟

اظهارات خبرساز آقای پومپئو نتیجه سفر اخیرش به اسرائیل است. او در مصاحبه‌ای با یک شبکه مسیحی به مضامین دینی اشاره کرد و گفت شاید آقای ترامپ فرستاده خدا باشد.

او همچنین از تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا قدردانی کرد که می‌خواهد "مطمئن باشد این دموکراسی در خاورمیانه، این دولت یهودی، برقرار می‌ماند."

مصاحبه کننده در ادامه درباره قصه ملکه استر و نجات یهودیان از آقای پمپئو سوال کرد و او پاسخ داد: "اگر دونالد ترامپ در زمانی مثل این سر برآورده باشد، درست مثل ملکه استر، برای کمک به مردم یهود از خطر ایران است."

"به عنوان یک مسیحی، من صد در صد فکر می‌کنم که چنین چیزی ممکن است."

"من مطمئنم که اینجا کار خدایی در جریان است."

حق نشر عکس AFP
Image caption مایک پومپئو در حال نیایش در کنار دیوار ندبه در بیت‌المقدس

دونالد ترامپ ضدیت خود با حکومت ایران را بارها اعلام کرده، توافق هسته‌ای با ایران را یکجانبه لغو کرده و تحریم‌های وسیعی را علیه ایران اعمال کرده است.

همچنین روز جمعه ۳۱ فرد و نهاد به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

آقای پمپئو اولین کسی نیست که "دستی الهی" را پشت کارهای آقای ترامپ می‌بیند، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید هم تقریبا دو ماه پیش به یک شبکه تلویزیونی مذهبی گفت ریاست جمهوری آقای ترامپ "خواست خدا" بوده است.