اسحاق جهانگیری استاندار گلستان را برکنار کرد

حق نشر عکس MEHR
Image caption استاندار گلستان ساعاتی پیش از برکناری، با ذکر اینکه به ایران بازگشته مدعی شد: "در بهترین شرایط استان را جمع کرده بودم"

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران، مناف هاشمی استاندار گلستان را از سمت خود برکنار کرد. آقای هاشمی به خاطر حضور در خارج از کشور همزمان با جاری شدن سیل در استان گلستان، مورد انتقاد شدید رسانه ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود.

آقای جهانگیری امروز شنبه سوم فروردین، به دنبال برکناری استاندار گلستان، میرمحمد غراوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرده است.

در پی بالا گرفتن انتقادها از سفر خارجی مناف هاشمی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران تاکید کرد که سفر خارجی آقای هاشمی با اطلاع او صورت گرفته. اظهارات وزیر کشور، باعث انتقادهای گسترده از خود او به علت موافقت با سفر خارجی استاندار در چنین شرایط حساسی شده است.

ببینید: عکس؛ استان گلستان در محاصره سیل

بخوانید: سیل گلستان در چنبره تقلیل و ساده سازی

آقای رحمانی فضلی امروز صبح در مصاحبه با شبکه خبر گفت: "استاندار گلستان یک ماه قبل از نوروز تقاضای مرخصی داشتند... که سفری داشته باشند. گویا مشکل خانوادگی برای ایشان در یکی از موارد پیش آمده بود و مجبور به اعزام به خارج بودند."

وزیر کشور افزود: "یک روز قبل از نوروز ایشان فرمودند که مسائل اینجا برنامه ریزی شده و تمام مسئولین آنجا [در استان] هستند، امکانات هست و ضرورت دارد که ایشان حتما برود... من هم عرض کردم که خودتان برآورد دقیق در محل داشته باشید و اگر احساس کردید که مشکلی ایجاد نمی شود و ضرورت شما در این زمینه [سفر خارج] خیلی حتمی و قطعی است می توانید [از مرخصی] استفاده کنید."

این در حالی است که خبرگزاری برنا وابسته به وزارت ورزش و جوانان، در ادعایی متناقض با اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی ادعا کرد که استاندار گلستان برای "درمان جراحت شیمیایی" باقی مانده از زمان جنگ در خارج از کشور بوده. این خبرگزاری دولتی همچنین مدعی شد که مناف هاشمی درمان خود را "نیمه کاره" گذاشته تا به ایران بازگردد.

در واکنشی جداگانه، سایت خبرآنلاین نیز در شامگاه شنبه گفتگویی را با آقای هاشمی را منتشر کرد که طی آن می‌گفت از سفر خارج به بازگشته و اکنون "در منطقه" است.

وی به این سوال که آیا برای "معالجه" در خارج از ایران بوده پاسخ نداد و با ذکر اینکه "الان به مصلحت نیست وارد این بحث‌ها شوم" افزود: "من در بهترین شرایط استان را جمع کرده بودم."

به دنبال وقوع سیل در استان های گلستان و مازنداران، در فضای رسانه‌ای ایران گزارش های متعدد و انتقادات گسترده‌ای از کمک‌رسانی ناکافی دستگاه های مسئول به سیل زدگان منتشر شده است.

پیش از اعلام خبر برکناری استاندار گلستان، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس گفت که به خاطر "عملکرد تاسف آور مدیران تحت مدیریت" وزیر کشور، از آقای رحمانی فضلی توضیح خواهد خواست.

وی افزود که اگر توضیحات وزیر قانع کننده نباشد، "مجلس حتماً از اختیار قانونی استفاده کرده و واکنش لازم را نشان خواهد داد".