بلندی‌های جولان؛ انتقاد تند روحانی از تصمیم ترامپ

روحانی حق نشر عکس President.ir

یک روز بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌‎های جولان را به رسمیت شناخت، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به شدت از این تصمیم انتقاد کرد.

آقای روحانی گفت: "در ذهن کسی هم خطور نمی‌کرد که آقایی در آمریکا بیاید و یک‌جانبه برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی زمینی متعلق به ملت کشوری دیگر را به یک غاصب ببخشد."

آقای ترامپ روز دوشنبه ۲۵ مارس (پنج فروردین) اعلامیه‌ای را امضا کرد که در آن حاکمیت اسرائیل را بر بلندی‌های جولان - بخشی از خاک سوریه که اسرائیل از سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرده - به رسمیت شناخت.

این اقدام در حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل صورت گرفت که تلاش می‌کند در انتخابات عمومی اسرائیل که حدود دو هفته دیگر برگزار می‌شود، مقام خود را حفظ کند.

رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه، شش فروردین، در دیدار با وزرا و مدیران دولتی، تصمیم آقای ترامپ را با اقدام‌ قدرت‌های استعماری در گذشته مقایسه کرد و گفت "در قرن حاضر چنین کاری بی‌سابقه است."

پیش از این سوریه اقدام دولت آمریکا را "حمله آشکار" به حق حاکمیت خود بر بلندی‌ها جولان خوانده بود.

روسیه هم تصمیم آقای ترامپ را "نقض آشکار قوانین بین‌المللی" دانست و گفت که این اقدام باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود.

واکنش ترکیه و کشورهای عربی

روز سه‌شنبه چهار کشور عرب حاشیه خلیج فارس از تصمیم آمریکا درباره بلندی‌های جولان انتقاد کردند.

عربستان، بحرین، قطر و کویت که همگی متحدان منطقه‌ای آمریکا هستند بلندی‌های جولان را سرزمین‌های عربی اشغال‌شده خواندند.

عربستان در بیانیه‌ای گفت که این تصمیم تاثیر منفی قابل ملاحظه‌ای بر روند صلح در خاور میانه خواهد گذاشت. این بیانیه اقدام آمریکا را نقض آشکار منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی خوانده است.

کویت و بحرین از تصمیم آمریکا ابراز تاسف کرده‌اند و قطر خواهان پایان اشغال بلندی‌های جولان از سوی اسرائیل شده است.

پیش از این ترکیه در بیانیه‌ای اقدام رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و گفته بود: "به جای ایجاد بی‌ثباتی بیشتر در منطقه با تلاش بیهوده برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات ناقض حقوق بین‌المللی اسرائیل، رعایت مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد وظیفه اساسی تمام اعضای جامعه بین‌المللی است."

سازمان ملل هم اعلام کرده است که همچنان بلندی‌های جولان را منطقه‌ای اشغالی می‌داند.

آمریکا اولین کشوری است که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد.