سازمان هواشناسی ایران درباره وزش بادهای شدید در چند استان هشدار داد

حق نشر عکس Mehr
Image caption بر اساس پیش‌بینی هواشناسی باران تا روز پنج‌شنبه در برخی مناطق ادامه خواهد داشت

مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی ایران هشدار داده که فردا (دوشنبه، ۱۲ فروردین) در استان‌های یزد، اصفهان، قم، مرکزی، جنوب تهران و شمال فارس باد شدیدی خواهد وزید که می‌تواند با خسارت همراه باشد.

این مرکز همچنین گزارش کرده که در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس، رگبار باران با رعدوبرق، در برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی در اطلاعیه ویژه خود برای روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین (۱۳ بدر) توصیه کرده که "تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوب غرب کشور خودداری شود".

همزمان با ادامه باران شدید در ایران و هشدار به تمامی استان‌های کشور، فرمانده سپاه نیز در یک مجادله لفظی با رئیس‌جمهور به انتقاد او پاسخ داد و از انفجار خط راه‌‌آهن توسط سپاه در استان گلستان دفاع کرد.

محمد علی جعفری در واکنش به سخنان حسن روحانی، بدون نام بردن از رئیس‌جمهور گفت که انفجار در خط آهن نزدیک به آق قلا در تخلیه آب از این منطقه سیل‌زده موثر بوده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption سازمان هواشناسی توصیه کرده که تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوب غرب کشور خودداری شود

او افزود: "امیدواریم با انفجارهایی که صورت می‌گیرد دیگر به ما تهمت اینکه آب را از این طرف به آن طرف انتقال می‌دهیم، نزنند؛ چون اینجا نقطه‌ای است که آب باید خارج شود."

آقای روحانی درباره واکنش‌ها و گزارش‌های رسانه‌های وابسته به سپاه درباره عملکرد این نیرو در جریان سیل گلستان گفته بود که این انفجارها بی‌ثمر بوده و تنها آب را از یک منطقه به منطقه دیگر منتقل کرده است.

ورود نیروهای نظامی از جمله سپاه پاسداران به جریان کمک‌رسانی به مناطق سیل زده در پی صدور یک دستور نادر از سوی آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا صورت گرفت.

حق نشر عکس Mehr
Image caption تصویری از حاشیه رود کارون

همچنان احتمال سیل‌های بیشتر وجود دارد

بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی، همچنان بارش شدید در بسیاری از نقاط ایران، به ویژه در مناطق غرب کشور ادامه خواهد داشت و تا روز پنج‌شنبه هفته جاری نیز برخی استان‌ها با خطر وقوع سیلاب‌های بیشتر روبه‌رو هستند.

در حال حاضر به گفته وزیر کشور به تمامی استان‌های کشور درباره احتمال سیل هشدار داده شده است.

همزمان استاندار خوزستان نیز اعلام کرد که با درخواست او برای اعلام وضعیت فوق‌العاده در این استان جنوب غرب کشور موافقت شده است. غلامرضا شریعتی افزود که تاکنون ۱۴ روستا در این استان تخلیه شده‌اند.

به گفته احمد وظیفه، مدیر کل هواشناسی کشور، از روز یکشنبه تا روز سه‌شنبه، به طور کلی غرب کشور با بارش شدید روبه‌رو است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption مناطق سیل‌زده با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو هستند

آقای وظیفه در یک مصاحبه تلویزیونی افزود که کردستان از بعد از ظهر یکشنبه با باران شدید روبه‌رو می‌شود و بتدریج استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هم این باران شدید را تجربه می‌کنند.

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، از روز دوشنبه محدوده وسیعی از جنوب کردستان، شمال ایلام، کرمانشاه و زنجان با باران شدید روبه‌رو خواهند شد و از دوشنبه شب شرق گیلان و قزوین نیز به این منطقه می‌پیوندند.

هنوز از میزان خسارتی که در سیل‌ اخیر وارد شده برآوردی نهایی منتشر نشده است و این احتمال وجود دارد که میزان این خسارت‌ها کماکان افزایش یابد.

در روزهای آغازین سال به دلیل تعطیلات نوروز و کندی کمکرسانی، انتقادهایی علیه دولت از سوی گروههای مختلف از جمله آسیب‌دیدگان استان گلستان منتشر شد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption آب‌گرفتگی در برخی مناطق سیل‌زده همچنان ادامه دارد

مرگ دستکم ۴۲ نفر در پی سیل‌های اخیر

سازمان پزشکی قانونی ایران تعداد کشته شدگان حوادث مرتبط با سیل اخیر در ایران را تاکنون ۴۲ نفر اعلام کرده است.

بر این اساس تعداد ۹ نفر و در آغاز تعطیلات نوروزی (در اواخر اسفند ۱۳۹۷) کشته شدند و در سال جدید ۳۳ نفر دیگر به این تعداد افزوده شد.

احمد شجاعی، رئیس این سازمان به خبرگزاری ایرنا گفته است: "آمار سازمان پزشکی قانونی مربوط به اجسادی است که تا امروز (شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸) به این سازمان ارجاع شده است. "

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران از شهروندان ایرانی خواسته به هشدارهای هواشناسی "توجه جدی" داشته باشند.

او در پیامی که در توئیتر منتشر کرده نوشته است: "بارش‌های اخیر پیامدهای مثبت و منفی مختلفی داشت؛ هم همبستگی اجتماعی را بالا برد، هم کم آبی کشور را جبران کرد و هم متأسفانه به دلیل خطاهای مدیریتی و انسانی و دست اندازی در طبیعت، حوادث ناگوار جان‌باختن جمعی از هم‌وطنان عزیز را در پی داشت. با اعلام ورود سامانه بارشی جدید، لزوم توجه به هشدارها جدی‌تر است."

موضوعات مرتبط