سیل اهواز؛ رودخانه‌های کرخه و دز به هم پیوستند

احداث موانع در برابر سیل در اهواز حق نشر عکس IRNA
Image caption نیروهای ارتش ایران با نصب پل شناور ۱۴۰ متری بروی رودخانه کارون روستای سید صالح را به شهرستان کارون وصل کردند

شهر اهواز در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته است. ساکنان دست کم پنج منقطه این شهر دستور تخلیه دریافت کرده‌اند. رودهای دز و کرخه بر اثر بالا آمدن سطح آب به هم پیوسته‌اند.

همزمان مقام‌ها از جوانان شهر خواسته‌اند برای کمک به ساخت سیل‌بندهای فوری و امداد به خانواده‌ها داوطلب شوند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفته دو رود بزرگ کرخه و دز در منطقه الهایی اهواز به هم رسیده‌اند و به سوی این شهر در حرکتند.

در همین حال، شاهدان عینی می‌گویند جاده‌های منتهی به اهواز زیر آب فرور رفته و به همین علت ترافیک سنگین و طولانی از خودروها معطل مانده‌اند.

با وجود این، علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران که به خوزستان سفر کرده گفته: "اوضاع هنوز به مرحله بحرانی نرسیده، اما نگران کننده است".

حق نشر عکس isna
Image caption بر اساس این گزارش علت آب گرفتگی ورودی شهر اهواز شکسته شدن سیل‌بند و انحراف آب از رودخانه کرخه است

خبرگزاری ایسنا هم عصر چهارشنبه گزارش کرد ورودی شهر اهواز از سمت اندیمشک با پیش‌روی آب رودخانه کرخه و میدان پلیس اهواز زیر آب قرار گرفته است.

در خبری دیگر غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان از جوانان اهواز خواسته برای کمک به احداث موانع در برابر مسیر حرکت آب و همچنین یاری‌رسانی به خانواده‌های در حال تخلیه دواطلب شوند.

آقای شریعتی، استاندار همچنین دستور تخلیه فوری پنج منطقه اهواز را صادر کرده و گفته: "مناطق عین دو، گلدشت، سیاحی، سادات، و سلیم آباد اهواز باید به صورت فوری تخلیه شوند".

در اقدامی احتیاطی، ساکنان منطقه کیانشهر اهواز نیز در حالت آماده باش قرار گرفتند تا در صورت جدی‌تر شدن خطر، منطقه را ترک کنند.

با وجود این، برخی از ساکنان این مناطق در برابر دستور تخلیه مقاومت کرده‌اند و گفته‌اند حاضر به ترک خانه و اموال خود نیستند.

یکی از ساکنان این مناطق بدون ذکر نام به خبرگزاری فرانسه گفته: "ما نمی‌توانیم خانه‌هایمان را ترک کنیم. هر کدام از خانواده‌های اینجا دست کم ۳ کودک دارند. ما کلی گاو و گاومیش داریم و اسباب و اثاثیه. اگر لازم شوم برای زندگی به طبقه دوم خانه مان می‌رویم."

خبرنگار خبرگزاری فرانسه که در اهواز است همچنین گفته بسیاری با پرکردن کیسه‌های شن و تقویت دیوارهای خانه با لایه‌ای از سیمان امیدوارند از سیل احتمالی به سلامت عبور کنند.

این در حالی است که دو روز پیش عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران که به اهواز سفر کرده بود، درباره وضعیت این شهر گفت: "اهواز هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد و باثبات و پایدار است".

حق نشر عکس IRNA
Image caption بسیاری از مناطق سیل‌زده مانند این خانه در پلدختر، با گل و لای باقی مانده از سیل روبرو شده‌اند

بر اساس این گزارش علت آب گرفتگی ورودی شهر اهواز ،شکسته شدن سیل‌بند و انحراف آب از رودخانه کرخه است. بارش باران و جاری شدن سیل از آخرین روزهای سال گذشته خورشیدی در ایران آغاز شده و تاکنون ده‌ها کشته و هزاران بی خانمان به جا گذاشته است.

گزارش شده که نیروهای امدادی و نظامیان که برای عملیات نجات در منطقه هستند، به کمک مردم و به کارگیری ماشین آلات سنگین در حال ایجاد سیل بند در برابر ورودی اهواز هستند.

ایسنا می‌گوید به نظر می‌رسد عملیات ایجاد سیل بند ورودی شهر با موفقیت در حال انجام است اما ارتفاع آب در پشت سیل‌بند در حال افزایش است.

طی روزهای اخیر و همزمان با تکمیل ظرفیت سدها در خوزستان، درباره خطرات احتمالی هشدار داده شده بود. استانداری خوزستان در اطلاعیه‌ای فوری از همه فرمانداران خواسته خود را برای موج جدید بارش که اوج آن روز یکشنبه هفته آینده اعلام شده، آماده کنند.

۱۲ هزار کیلومتر جاده آسیب‌دیده

در همین حال، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران هم روز چهارشنبه (۲۱ فروردین) از خسارت ۳۰۰۰ میلیارد تومانی به راه‌های این کشور خبر داده است.

به گفته آقای اسلامی، در جریان سیلاب‌های دو هفته گذشته در نقاط مختلف ایران بیش از ۱۲ هزار کیلومتر جاده در حدود ۶۸۰۰ نقطه آسیب دیده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آیا دوره خشکسالی در ایران تمام شده؟