سیل ایران؛ وزیر کشور: خطر گسترش سیلاب هنوز وجود دارد

سیل در عین دو حق نشر عکس Fars
Image caption عین دو از مناطقی در خوزستان است که تخلیه شده‌اند

مقام‌های ارشد ایرانی و برخی مقام‌های محلی درباره ادامه بارندگی‌ها و خطر سیل در مناطق مختلف ایران، به ویژه استان خوزستان هشدار داده‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران که به استان خوزستان سفر کرده، گفته جریان سیلاب به سمت اهواز کنترل شده و "موج نگرانی در حال حاضر مرتفع شده" است.

آقای رحمانی فضلی در عین حال هشدار داده که "به دلیل عدم امکان پیش‌بینی دقیق پیشروی آب که از هر روزنه‌ای امکان نفوذ و به تدریج گسترش و تغییر مسیر سیلاب دارد، ضروری است همه امدادگران پرتلاش و مردم عزیز در آماده باش کامل باشند."

در عین حال فرماندار آبادان از سرازیر شدن سیلاب رودخانه‌های عراق به این شهر ابراز نگرانی کرده و مدیر هواشناسی گلستان هم گفته با پیش‌بینی باران بیشتر در هفته آینده، احتمال سیل مجدد وجود دارد.

زین‌العابدین موسوی، فرماندار آبادان، گفته است: "آب‌هایی که از اروندرود و از دجله و فرات به سمت ما می‌آید، دبی آب را بالا می‌برد و نگران آن هستم."

حق نشر عکس Mehr
Image caption روستایی که در ایلام به زیر آب رفته است

آقای موسوی گفته برای آمادگی در برابر این سیلاب احتمالی، هفت کیلومتر سیل‌بند در حال ساخت است و هفت نهر هم مسدود می‌شوند.

سیل در روزهای اخیر استان خوزستان ایران را تحت تاثیر قرار داده و در روز چهارشنبه آب‌گرفتگی‌ها تا جایی بالا رفت که رودخانه‌های کرخه و دز به هم پیوستند.

عراق هم در روزهای اخیر با سیل مواجه بوده و صدها خانواده عراقی آواره شده‌اند.

به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران تاکنون ۲۴۰ روستا در استان خوزستان تخلیه شده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش این استان به خبرگزاری ایسنا گفته که تداوم شرایط کنونی ممکن است به اعلام پایان سال تحصیلی منجر شود.

شماری از سیل‌زدگان در مدارس اسکان یافته‌اند و همچنین رفت و آمد در مناطقی از خوزستان، از جمله اهواز، شرایط مناسبی ندارد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption استان لرستان هم درگیر سیل بوده است

محمد سبزه زاری، مدیرکل هواشناسی خوزستان، از پیش‌بینی "رگبار، باران پراکنده، رعد و برق، وزش باد قابل ملاحظه" تا روز یکشنبه خبر داده است.

نوربخش داداشی، مدیرکل هواشناسی گلستان هم به ایرنا گفته است که برای هفته آینده بارندگی‌هایی در این استان پیش‌بینی شده، که هرچند از پیش‌بینی‌های قبلی کمتر است، "اما همچنان وقوع مجدد سیل را محتمل می‌دانیم."

در کرمان، ابراهیم علیزاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای، گفته است که برای مدیریت آب ورودی و خروجی سد بافت، دریچه‌های این سد به طور تدریجی باز شده‌اند.

او از اهالی مناطق پایین دست سد خواسته تا از نزدیک شدن به حریم رودخانه خودداری کنند و کشاورزان سردهنه آبگیر مزارع را ببندند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران، می‌گوید در ۲۴ استانی که از سیل اخیر آسیب دیده‌اند، مجموعا بیش از ۱۴ هزار کیلومتر انواع راه تخریب شده و همچنین بیش از ١٠ هزار دستگاه سازه‌هایی چون پل‌ و مسیل، تخریب شده‌اند.

بالا زدن فاضلاب در شهرها هم یکی از مشکلات دیگر ناشی از سیل است. این اتفاق به طور ویژه در اهواز مشکل‌ساز شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط