ظریف: گنجاندن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خطرناک و غیرقانونی است

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد گنجانده شدن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا را خطرناک و غیرقانونی خواند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز هشتم آوریل در بیانیه‌ای اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و گفت سپاه پاسداران "ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و به‌کارگیری فعالیت‌های تروریستی خود در دنیا" است.

نامه وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد تاریخ دهم آوریل یعنی دو روز بعد از تصمیم آمریکا را برخود دارد و در آن آمده تبعات و پیامدهای این تصمیم "غیرقانونی و خطرناک" برعهده آمریکا ومتحدان منطقه‌ای اش خواهد بود.

آقای ظریف در این نامه دولت آمریکا را بی‌قانون خوانده گفته اقدام آمریکا تهدید جدی علیه صلح و امنیت منطقه و جهان است و تنش را به سطحی "غیرقابل کنترل و مقابله جویانه" خواهد رساند.

وزیر خارجه ایران که در پی این تصمیم آمریکا در نامه‌ای به رییس جمهوری ایران پیشنهاد داده بود تهران به منظور مقابله به مثل نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا را در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد درنامه خود به سازمان ملل متحد به این موضوع نیز اشاره کرده است.

ایالات متحده آمریکا ۱۹ فروردین سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

این تصمیم را دولت آمریکا یک روز پیش از "روز پاسداران" اعلام کرده است.

این اولین بار است که آمریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد. عربستان سعودی، بحرین و اسرائیل از این تصمیم استقبال کرده اند.

دقایقی پس از آنکه آمریکا سپاه پاسداران را سازمان تروریستی نامید، شورای عالی امنیت ملی ایران هم دولت ایالات متحده را"حامی تروریسم" و نیروهایش در خاورمیانه را "گروه تروریستی" خواند.