وزیر نفت ایران: تولید نفت برای حفظ جان سیل زدگان کاهش یافت

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران حق نشر عکس SHANA
Image caption بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، که در پی سیل اخیر، به خوزستان سفر کرده می‌گوید جلوگیری وزارت نفت از آبگیری هورالعظیم یک "دروغ بزرگ" است.

در روزهای گذشته، انتقاد شده بود که این وزارتخانه به خاطر پروژه‌ها و سازه‌های نفتی از آبگیری هورالعظیم جلوگیری می‌کند. پس از آن، تصاویری از زیر آب رفتن تاسیسات نفتی در هورالعظیم منتشر شد. آقای زنگنه اما می‌گوید این شایعه "ضد انقلاب" است.

همچنین به گفته وزیر نفت ایران، در برخی نقاط خوزستان که درگیر سیل است، برای حفظ جان سیل‌زدگان تولید نفت کاهش یافته. او تأکید کرده "این برای نخستین بار است برخی لوله‌ها از نفت خالی شده‌اند".

آقای زنگنه همچنین گفته است که رهاسازی آب در جوار تأسیسات نفتی برای حفظ جان مردم خوزستان انجام شده و وزارت نفت "هیچ محدودیتی برای جابجایی دکل‌های نفتی ایجاد نکرده".

در حال حاضر از پنج مخزن تالاب هورالعظیم، پنجمین مخزن هنوز به طور کامل آبگیری نشده است. این مخزن، همان مخزنی است که تأسیسات نفتی در آن قرار دارد.

قابل کلیک تالاب هورالعظیم

شهریور ۱۳۹۷

شهریور ۱۳۹۷

فروردین ۱۳۹۸

فروردین ۱۳۹۸

آقای زنگنه تأیید کرده که بخشی از آب رودخانه کرخه "از طریق کانال سلمان، راهی مخزن پنج تالاب هورالعظیم خواهد شد که دقیقا در همان نقطه‌ای است که تاسیسات نفتی در آن قرار دارد."

این تالاب تا چند ماه پیش چنان خشک بود چنان خشک شده بود که برای مدت‌ها درگیر آتش‌سوزی بود.

حالا با طغیان رودخانه کرخه اما شدت آب ورودی به این تالاب آنقدر بالاست که تعدادی از دریچه‌های ارتباطی بین ایران و عراق یا همان "دایک‌های" (ورودی) مرزی بازگشایی شده است.

یک سوم تالاب هورالعظیم در ایران قرار دارد و در حال حاضر بخش‌ بزرگی از آن آب‌گیری شده است.

هر چند، آقای زنگنه در خصوص تضاد مسائل زیست محیطی با منافع ملی گفت که برخی میادین نفتی ایران با کشورهای دیگر مشترک است و نباید تولید نفت در آنها تعطیل شود.

در ادامه بحران سیل در غرب کشور و افزایش آب در سد کرخه، از اهالی دستکم ۹ شهر در استان خوزستان خواسته شده تا هر چه سریعتر این شهرها را تخیله کنند.

استاندار خوزستان دستور تخلیه کلیه مناطق شهرستان دشت‌آزادگان را صادر کرده که شامل چهار شهر سوسنگرد، بستان، ابوحمیظه و کوت سید نعیم و همچنین تمامی روستاهای این منطقه است.

علاوه بر این، مدیریت بحران خوزستان از تخلیه ۲۵۰ روستای خوزستان، به صورت کلی و جزیی خبر داده است.

در حال حاضر؛ طغیان رودخانه کرخه و پیوستن این رودخانه به دز سبب شده سیل به سوی اهواز سرازیر ‌شود.

سازمان هواشناسی پیش بینی کرده که بارش‌های شدید تا روز یکشنبه ادامه یابد.

نزدیک به سه هفته است که استان‌های مختلف ایران با بارش شدید باران وسیل دست و پنجه نرم می‌کنند. تاکنون استان‌های گلستان، لرستان، کرمانشاه و فارس از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین آسیب را در جریان این سیل کم‌سابقه دیده‌اند.

موضوعات مرتبط