سیل ایران؛ ۷۶ کشته، دهها مسیر ارتباطی مسدود است

سیل حق نشر عکس Mehr

گزارشها از ایران حاکی است که سیل باعث مسدود شدن دهها راه ارتباطی در استان‌های مختلف از جمله استان هرمزگان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان شده است. همچنین سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده که تعداد کشته‌های سیل اخیر در این کشور به ۷۶ نفر رسیده است. در همین حال وزارت نیرو از احتمال طغیان رودخانه‌های شرق این کشور خبر داده است.

امروز نیز در نخستین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در سال جدید که به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و با حضور علی لاریجانی، رئیس قوه مققنه، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه و دیگر اعضا برگزار شد، آقای روحانی بر ضرورت همکاری سه قوه برای کمک‌ به آسیب‌دیدگان سیل اخیر در این کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، در این جلسه، موضوع اختصاص منابع لازم برای جبران خسارات وارده به سیل‌زدگان از جمله استفاده از منابع صندوق توسعه ملی مورد بررسی قرار گرفت.

شورای عالی در بخش دیگری نیز لزوم دسترسی حداکثری مردم به بیمه حوادث طبیعی را بررسی کرد و پیشنهادی در این زمینه نیز مطرح شد.

احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران گفته است با مرگ ۵ نفر در سیل اخیر خوزستان استان خوزستان و یک نفر در ایلام، تعداد افرادی که در سیل اخیر جان خود را از دست داده‌اند به ۷۶ نفر می‌رسد.

حق نشر عکس Mizan

این ۷۶ نفر در اثر سیل و حوادث ناشی از آن در ۱۴ استان ایران کشته شده‌اند. پزشکی قانونی ایران گفته است استان فارس با ۲۱، لرستان با ۱۵ و گلستان و همدان با ۸ کشته، استان‌های با "بیشترین تلفات ناشی از سیل و حوادث مرتبط با آن هستند."

در همین حال براساس گزارشهای خبرگزاری‌های ایران بارندگی‌ها و سیل امروز باعث مسدود شدن راه ارتباطی ۱۴ روستای بخش رودخانه رودان در استان هرمزگان، هفت مسیر ارتباطی در شهرستان های راور، ارزوئیه و رودبار جنوب و ۳۰ روستا جیرفت از توابع استان کرمان، سه مسیر ارتباطی کوتیچ به نیکشهر، اسپکه به فنوج و بنت به نیکشهر از توابع سیستان و بلوچستان شده است.

گزارشها از زاهدان حاکی است که ستاد بحران جلسه اضطراری تشکیل داده و برای مقابله با سیل کیسه‌های شن در مناطق مختلف شهر قرار داده شده است. همچنین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به حالت آماده باش در آمده‌اند.

عبدالرحمان شهنوازی، مدیر کل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان از تعطیلی مدارس در ۱۱ شهرستان استان سیستان و بلوچستان به دلیل جاری شدن سیل خبر داد.

حق نشر عکس Mizan

با توجه به حجم بارندگی و رعد و برق محمود بنی امانی، مدیرکل فرودگاه هرمزگان از لغو ۱۰ پرواز روز یکشنبه فرودگاه بین المللی بندرعباس به علت رعد و برق خبر داد.

همچنین آقای امانی افزود فرودگاه میناب به صورت آماده باش درآمده تا در صورت نیاز با استقرار ماشین‌های سیار، به مناطقی مانند رودان و سیری که فرودگاه ندارند، خدمت ‌رسانی کند.

در همین حال رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران در مصاحبه با تلویزیون ایران از احتمال طغیان رودخانه های شرقی به خاطر بارش‌های شدید اخیر خبر داده است.

آقای اردکانیان یکبار دیگر بر "مستحکم" بودن تمامی سدهای این کشور تاکید کرده و گفته است "جای هیچ گونه نگرانی نیست."

بارش شدید باران و جاری شدن سیل و رانش زمین در ایران در هفته‌های اخیر باعث بی‌خانمانی هزاران نفر شده و به خانه و اموال و کسب و کار مردم آسیب جدی وارد کرده است.

مقام‌های ایرانی می‌گویند این سیل میلیاردها دلار خسارت به همراه داشته است.

در برخی مناطق ایران بارش باران همچنان ادامه دارد و سازمان هواشناسی روز گذشته هشدار داد که امروز یکشنبه شدت بارش افزایش خواهد یافت.

این سازمان نسبت به وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها از جنوب تا شرق ایران هشدار داده است. یک کارشناس این سازمان به خبرگزاری میزان گفته است سامانه بارشی امروز در جنوب، جنوب شرق و شمال شرق ایران فعال خواهد بود.

در همین حال با گذشت نزدیک به سه هفته از وقوع سیل در استان گلستان، امیر شیر توماج، فرماندار گمیشان به خبرگزاری میزان گفت: "هم اکنون ۲۴ درصد آبگرفتگی در سطح شهر گمیشان وجود دارد و ۱۲ هکتار از زمین‌های کشاورزی داخل آب هستند.

در ادامه اظهارات مقامات درباره وضعیت سیل در استان‌های مختلف، ستار نوری راد، مدیر دفتر ایستگاه های سنجش آب و هواشناسی سازمان آب و برق خوزستان گفت حجم تمامی رود‌ها و سد‌های استان خوزستان روبه کاهش است و هیچ خطری سد‌ها را تهدید نمی‌کند.

حق نشر عکس AFP

به گفته فرماندار گمیشان ارتفاع آب در برخی از نقاط شهر تا حد ۲۵ سانتی متر می‌رسد.

همچنین با ادامه بارندگی در شمال شرق ایران، حجت علی شایان فر، مدیر کل مدیریت بحران خراسان رضوی اعلام کرد در کلات، باخرز، سرخس و درگز خساراتی ایجاد شده است و راه ارتباطی ۱۵ روستا مسدود شده و همچنین سه محور فرعی نیز بسته شده است.

آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز اعلام کرد با توجه به بررسی نقشه های هواشناسی و احتمال وقوع بارش های سنگین مدارس شهرستان های نهبندان، درمیان و زیرکوه فردا (دوشنبه) تمامی مقاطع تحصیلی تعطیل است.

بارش شدید باران و احتمال وقوع سیلاب امروز برخی مدارس خراسان جنوبی در دستکم ۱۱ شهرستان را تعطیل کرد.

براساس اعلام سازمان هواشناسی، سامانه بارشی امروز ۲۵ فروردین ماه در جنوب، جنوب شرق و شمال شرق فعال است. شدت بارش ها برای خراسان جنوبی و خراسان رضوی، شرق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب شرق کرمان پیش بینی می شود.

نشست مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخشی از نشست امروز خود را به بررسی موضوع بارندگی‌های اخیر اختصاص داده‌اند و وزیران جهاد کشاورزی، نیرو، کشور و روسای سازمان‌های مدیریت بحران، هواشناسی و هلال احمر در جلسه حضور دارند.

شماری از نمایندگان مجلس طرحی را در دست تهیه دارند که به موجب آن ۲ میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت‌های سیل در نظر گرفته می‌شود.

همچنین اسدالله قره خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه عده ای از نمایندگان می‌گویند که مدیریت آب پشت سدها و تخلیه بخشی از آن در ماه های قبل می توانست در کاهش خسارات سیل موثر باشد گفت: "کمیسیون انرژی از پاسخ های وزیر نیرو قانع نشد و قرار شد کمیته ای برای روشن شدن حقایق و دلایل وقوع سیل در کمیسیون تشکیل شود و بررسی های کارشناسانه صورت گیرد."

روز پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران هم دستور داد تا برآورد دقیقی از خسارات سیل‌های اخیر تهیه شود.

موضوعات مرتبط