سپاه پاسداران رسما در آمریکا به عنوان سازمان تروریستی ثبت شد

سپاه حق نشر عکس ANAJ.IR

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی نام سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان بین‌المللی تروریستی در روزنامه رسمی دولت فدرال ثبت کرده است.

درست یک هفته پیش، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از این پس یک گروه تروریستی شناسایی می کند.

این تصمیم ناگهانی آقای ترامپ و واکنش فوری و تند مقام‌های ایران، نگرانی‌هایی در بین شماری از مقامات آمریکایی در خصوص حمله به نیروهای ایالات متحده به وجود آورد.

پس از بیانیه آقای ترامپ قرار بود ظرف یک هفته، جزئیات تحریم‌های ناشی از قرار گرفتن سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شود.

آمریکا سپاه پاسداران را مسئول توسعه برنامه موشکی ایران می‌داند و معتقد است این نیرو در برنامه هسته‌ای، صنعت کشتی‌رانی و بانکداری ایران نیز دخالت دارد.

این تحریم‌‎ها سبب می‌شود تعداد بیشتری از شرکت‌های ایرانی تحت پیگرد قانونی دولت ایالات متحده قرار گیرند و بدین ترتیب برای تجارت با اروپا با دردسرهای بیشتری مواجه شود.

'نگرانی' بعضی سناتورها

دولت آمریکا پیش از رسمیت دادن به این تصمیم، فرصتی یک هفته ای برای رایزنی با کنگره در نظر گرفته بود تا نمایندگان بتوانند اعتراضات خود را بیان کنند.

سیاست تازه در مورد سپاه از حمایت زیادی در کنگره برخوردار است اما گروهی از جمهوری خواهان در سنا که مواضع تندی علیه ایران دارند ابراز نگرانی می کنند که دولت ممکن است معافیت بعضی کشورها از تحریم های نفتی را تمدید کند.

تحریم های نفتی که ربطی به طبقه بندی جدید سپاه ندارد، نوامبر گذشته به اجرا گذاشته که شش ماه پس از خروج رسمی آمریکا از توافق اتمی، برجام، بود. هدف خشکاندن درآمد اصلی ایران از فروش نفت است.

اما دولت ترامپ برای جلوگیری از وارد شدن شوک به بازار، به بعضی کشورها از جمله هند و ژاپن مجوز داد به خرید نفت از این کشور ادامه دهند به شرطی که به تدریج آن را به صفر برسانند.

این معافیت ها قرار است چند هفته دیگر از اوایل ماه مه منقضی شود و بعضی از اعضای کنگره دولت را ترغیب کرده اند آنها را تمدید نکند.

این گروه می گویند ادامه معافیت ها مغایر سیاست "فشار حداکثری" است که آقای ترامپ و وزیر خارجه اش مایک پومپئو می گویند علیه ایران دنبال می کنند.

در مجموع هشت معافیت از این نوع صادر شده که دولت ترامپ می گوید سه تای آنها نیازی به تمدید ندارد چون بعضی کشورها عملا خرید نفت از ایران را متوقف کرده اند.

با این حال مقام های دولت ترامپ در مورد سرنوشت پنج معافیت دیگر سکوت کرده اند.

وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه هفته پیش در جلسه کمیته روابط خارجی سنا به صراحت به سوال سناتورها در این مورد پاسخ نداد.

او فقط گفت که می تواند اطمینان دهد آقای ترامپ فشار بر ایران را افزایش خواهد داد تا جایی که رفتار آنها عوض شود.

در مقابل بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هشدار داده که تحریم‌ها بازار نفت را شکننده کرده است.

به گفته آقای زنگنه رئیس جمهور آمریکا، باید بین افزایش فشار بر ایران و کاهش قیمت سوخت یکی را انتخاب کند.

دیدار با ایرانیان

در تحولی دیگر در روز دوشنبه آقای پومپئو با گروهی از ایران ساکنان آمریکا دیدار کرده است.

او گفت در این دیدار، در سفری به تگزاس، نظر ایرانی ها در مورد تاثیر سیاست آمریکا بر زندگی مردم در داخل ایران و همچنین تاثیر آن بر تغییر رفتار و ماهیت حکومت ایران را جویا شده است.

به گفته او هدف دولت آمریکا کمک به مردم ایران برای تغییر رفتار حکومت است به طوری که "دیگر بزرگترین حامی تروریسم در جهان نباشد"، اتهامی که ایران رد می کند.

واکنش ایران

همزمان به گزارش منابع خبری در ایران متن مصوبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که به تلافی اقدام آمریکا علیه سپاه تنظیم شده منتشر شده است.

در این طرح که در مجلس به بحث گذاشته می شود آمده است: "به موجب این قانون نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام) و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می‌گردد."

ماده دیگری از این طرح می گوید: "دولت مؤظف است از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری می‌کنند و از این جهت در معرض آسیب قرار می‌گیرند حمایت حقوقی، مادی و معنوی نماید."

در بخش دیگری از این طرح آمده است: "کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶.۷.۱۸ مجلس شورای اسلامی همچنین کلیه مؤسسات و شرکت‌های دولتی، عمومی، غیر دولتی، مؤسسات مالی، بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های خصوصی مکلف به همکاری و ارائه خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اشخاص حقیقی و حقوقی شاغل، وابسته یا مرتبط بوده و چنانچه به استناد تحریم‌های خارجی یا بین‌المللی از همکاری و ارائه خدمات خودداری نمایند مجرم و مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ قانون مجازات اسلامی می‌گردند."

بیشتر بخوانید: