ظریف: ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست

شبکه فاکس نیوز می‌گوید مشروح گفتگوی خود با وزیرخارجه ایران را روز یکشنبه پخش خواهد کرد حق نشر عکس FoxNewsSunday
Image caption شبکه فاکس نیوز می‌گوید مشروح گفتگوی خود با وزیرخارجه ایران را روز یکشنبه پخش خواهد کرد

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران که در آمریکا به سر می‌برد در گفتگوی اختصاصی با شبکه فاکس نیوز این کشور گفته از نظر او دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد به قول انتخاباتی خودش که پرهیز از جنگ و لشکرکشی است وفادار بماند اما "گروه ب" متشکل از بی‌بی (نتانیاهو)، (جان) بولتون، (محمد) بن سلمان و (محمد) بن زاید به دنبال کشاندن آمریکا به رویارویی با ایرانند.

آقای ظریف که در چند روز گذشته با مصاحبه های مختلفی با رسانه های آمریکا کرده در این گفتگو که قرار است در برنامه ویژه روزهای یکشنبه شبکه خبری فاکس نیوز پخش شود با کریس والاس، روزنامه‌نگار و مجری برجسته این شبکه مصاحبه کرده است.

در گزیده کوتاهی که فاکس نیوز روز جمعه (۲۶ آوریل) از این مصاحبه پخش کرد وزیر خارجه ایران تاکید می‌کند که از نظر او اسرائیل، جان بولتون، مشاور عالی امنیت ملی کاخ‌سفید، عربستان و امارات متحده عربی به دنبال تغییر نظام در ایرانند و به همین دلیل می‌خواهند با استفاده از سیاست "حداکثر فشار" آقای ترامپ را مقابل ایران قرار دهند.

فاکس نیوز شبکه مورد علاقه دونالد ترامپ است و بنابر گزارش‌ها رئیس‌جمهور آمریکا روزانه دقایق فراوانی را برای پی‌گیری اخبار از این شبکه که به جمهوری‌خواهان و جناح محافظه‌کار نزدیک است صرف می‌کند.

آقای ظریف چند روز پیش هم در یک گفتگو در نیویورک مدعی شده بود که ایران شش ماه پیش پیشنهاد مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن را طرح کرده اما از طرف آمریکایی پاسخی دریافت نکرده است.

آقای ظریف در آن گفتگو تصریح کرده بود که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را "ساختگی" می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران را واهی می‌داند و به همین علت او خطاب به آمریکا گفته: "بیایید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم."

این اظهارات آقای ظریف با انتقاد یک گروه حقوق بشر مواجه شد که می‌گوید این سخنان اذعانی صریح به "گروگان گیری" توسط ایران است.

آقای ظریف ضمن صحبت‌هایش به نازنین زاغری هم اشاره کرد و گفت از وضعیت او متاسف شده و پیشنهاد کمک هم داده است.

اما وزیر خارجه ایران کمی بعد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: "پیشنهادی که مطرح کردم در ارتباط با افراد زندانی در آمریکا و کسانی بود که به خواست آمریکا در نقاط دیگر جهان زندانی شده‌اند، اما زن ایرانی-بریتانیایی مساله‌ای جدا است."

آقای ظریف در صحبت‌هایش به زنی ایرانی هم اشاره کرد که در استرالیا زندانی است و مجبور به زایمان در زندان شده است. رسانه‌ها این شخص را نگار قدس کنی دانسته‌اند.

جرمی هانت، همتای بریتانیایی آقای ظریف هم بحث آزادی خانم زاغری در قالب تبادل زندانیان را "یک ترفند دیپلماتیک شرم‌آور" خوانده است.

بیشتر بخوانید

در همین حال، خبرگزاری‌های داخل ایران با سرتیتر کردن گفتگوی آقای ظریف با شبکه فاکس‌نیوز به آن توجه ویژه‌ای کرده‌اند.

در حالی که خبرگزاری دولتی ایرنا با تیتر "ظریف: بولتون، بی‌بی، بن سلمان و بن زاید در پی جنگ با ایران هستند" به این خبر پرداخته، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران با این تیتر "ظریف: کارزار فشار حداکثری ترامپ، محکوم به شکست است" به گفتگوی آقای ظریف که قرار است روز یکشنبه پخش شود اشاره کرده است.