مخالفت مجلس ایران با سهمیه‌بندی بنزین؛ موافقت با کارت سوخت

مجلس ایران حق نشر عکس Mehr

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، می‌گوید بیشتر نمایندگان در جلسه غیرعلنی روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت با اجرای سهمیه‌بندی بنزین مخالفت کرده‌اند. این جلسه با حضور وزیر نفت و رئیس سازمان برنامه بودجه تشکیل شد.

آقای لاریجانی، رییس مجلس ایران در پایان این جلسه از مخالفت مجلس برای افزایش قیمت بنزین خبر داد و گفت: "اکثریت نمایندگان مجلس، در جلسه غیر علنی امروز مخالف افزایش قیمت بنزین هستند و این نظر به دولت منعکس شد."

آقای لاریجانی استفاده از "سیستم کارتی بنزین" آن را مورد قبول مجلس خواند و از اجرای آن حمایت کرد. با وجود این تاکید کرد:‌ "نظر مجلس بر این نبود که قیمت بنزین افزایش پیدا کند".

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، دلیل موافقت با کارت سوخت را "جلوگیری از قاچاق" بنزین دانست. آقای نعمتی گفت که با احیای کارت سوخت هیچ‌گونه افزایش قیمت و سهمیه‌بندی صورت نمی‌گیرد و "به طور فرض ممکن است فردی در ماه ۹۰ لیتر مصرف داشته باشد و فرد دیگری ۳۰ لیتر. احیای کارت سوخت فقط به منظور جلوگیری از قاچاق و ساماندهی سوخت صورت می‌گیرد".

آقای نعمتی توضیح نداد در صورتی که میزان مصرف کارت‌ها محدودیت نداشته باشد، چگونه دولت نسبت به "جلوگیری از قاچاق و ساماندهی سوخت" اقدام خواهد کرد.

حق نشر عکس ASRIRAN
Image caption صف بنزین خیابان رسالت تهران، نرسیده به میدان رسالت(۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸)

هفته گذشته در پی انتشار خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین از روز پنجشنبه (۱۲ اردیبهشت) در خبرگزاری‌های فارس و تسنیم، ازدحام بیش از حدی در جایگاه‌های سوخت شهرهای مختلف ایران به وجود آمد.

وزارت نفت ایران از همان ابتدا چنین خبری را رد کرده بود و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین را "دروغ" خوانده بود.

زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم در اظهارات مشابهی اجرای این طرح را تکذیب کرده بود، اما رسانه‌های ایران گزارش کردند که خانم اسماعیلی روز شنبه به دلیل "درز خبر سهمیه‌بندی بنزین به خبرگزاری فارس" بازداشت شد.

وزیر نفت ایران در واکنش به این بازداشت گفت: "وقتی مقام قضایی برای بازداشت شخصی اقدام می‌کند، ما قانونا نمی‌توانیم از او درباره این بازداشت توضیح بخواهیم. البته تنها ایشان نیست در این ارتباط بازداشت شده و چندین نفر دیگر در این رابطه بازداشت شده‌اند".

خانم اسماعیلی روز یکشنبه با قید وثیقه آزاد شد.