ایران در نامه به ۱+۴ کاهش تعهداتش در برجام را اعلام می‌کند

نامه رئیس جمهور ایران برای سران پنج کشور انگلیس، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه ارسال می‌شود حق نشر عکس President.ir
Image caption نامه رئیس جمهور ایران برای سران پنج کشور انگلیس، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه ارسال می‌شود

دولت ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت) در نامه‌ای به کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای (برجام) تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در قبال این توافق را اعلام می کند.

هم زمان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که به روسیه سفر کرده گفته است که اقدام ایران در چارچوب برجام خواهد بود و جمهوری اسلامی قصد خروج از این توافق را ندارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) نامه مذکور را حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در اولین سالروز خروج آمریکا از برجام، برای سران پنج کشور فرانسه، بریتانیا، چین آلمان و روسیه ارسال می‌‍‌‌‌کند.

به گزارش ایرنا، آقای روحانی در نامه خود "تاکید خواهد کرد که ایران چقدر در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند به طوری که برای ایران راهی به جز کاهش تعهداتش نیست."

در خبر منتشر شده از کاهش تعهدات ایران به عنوان "متزلزل کردن یکی از پایه‌های مهم توافق هسته‌ای" یاد شده است.

به نوشته ایرنا خواسته ایران "بازگشت شرایط در زمینه بانکی و نفتی به بیش از خروج آمریکا در اردیبهشت ماه سال ۹۷ است."

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یک سال پیش اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می‌شود. در پی آن تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور کامل بازگشت.

بنا بر این گزارش، "فاصله مرحله اول تا دوم کاهش تعهدات ایران در برجام، دو ماه خواهد بود که اگر اقدامات جدیدی از سوی طرف مقابل صورت گیرد، ایران به شرایط قبل باز خواهد گشت."

نامه آقای روحانی "جزو اسناد محرمانه کمیسیون مشترک برجام خواهد بود اما خبر آن منتشر خواهد شد."

روز دوشنبه ۱۶ اردیبهشت رسانه‌های ایران خبر داده بودند که "بخشی از فعالیت‌ هسته‌ای" که پس از برجام متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود و مقامات اتحادیه اروپا "به طور غیررسمی در جریان این تصمیم قرار گرفته‌اند."

به گزارش ایرنا، نامه رییس جمهوری ایران "محتوایی سیاسی" دارد و "در تکمیل آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزییات فنی و حقوقی کاهش تعهدات ایران را اعلام خواهد کرد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه ایران به روسیه سفر کرده است

سفر ظریف به روسیه

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده است که برنامه کاهش تعهدات کشورش در قبال توافق هسته ای در چارچوب برجام خواهد بود و جمهوری اسلامی قصد خروج از این توافق را ندارد.

بنا بر گزار ش خبرگزاری فارس، آقای ظریف که برای دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، به مسکو سفر کرده گفته است: "متأسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که در برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند ولذا ایران این طور به مصلحت دیده که برخی از تعهدات و اقداماتی را که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می داده، فعلا اجرا نکند."

او افزود: "ما الان خارج از برجام عمل نمی کنیم بلکه در چارچوب برجام عمل می کنیم. مواد ۲۶ و ۳۶ برجام چنین اختیاری را به ایران و البته به سایر کشورهای عضو داده که اگر کشوری تعهداتش را اجرا نکرد، آنها هم تعهداتشان را به صورت جزیی یا کلی اجرا نکنند."

ایران و کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام (بریتانیا، فرانسه و آلمان) در یک سال گذشته در حال مذاکره برای یافتن راه‌حل هایی بودند که تاثیر تحریم‌های آمریکا در مبادلات اروپا با ایران را کاهش دهند.

تحریم‌های آمریکا به گونه‌ای است که شرکت‌های خارج از آمریکا را هم در صورت مبادله با ایران مجازات و از فعالیت در آمریکا محروم می‌کند.‌

نتیجه مذاکرات ایران و اروپا راه‌‌اندازی یک کانال مالی با نام اینستکس بود. اما ایران از این نتیجه راضی نیست و می‌گوید اروپایی‌ها تلاش لازم را برای از سرگیری تجارت با ایران انجام نمی‌دهند.