ترامپ: دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند

دونالد ترامپ: دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند. جان کری زیاد با آنها حرف می‌زند و به آنها می‌گوید زنگ نزنند حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ: دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند. جان کری زیاد با آنها حرف می‌زند و به آنها می‌گوید زنگ نزنند

دونالد ترامپ روز پنجشنبه برای گفتگوی تلفنی با رهبران ایران اظهار تمایل کرد. او گفت: "چشم به روزی دارم که به ایران کمک کنیم به وضعیت خوبی برگردد. ما نمی‌خواهیم به ایران آسیب بزنیم."

آقای ترامپ گفت فقط به دنبال آن است که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است.

یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران با تعیین ضرب‌الاجلی برای اروپا اعلام کرد که اجرای تعهدات خود در برجام را کاهش می‌دهد.

در این یک سال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور دوره‌ای پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. قدرت‌های اروپایی می‌گویند برجام تضمین می‌کند که ایران به سلاح هسته‌ای نرسد، آنها در عین حال ضرب‌الاجل ایران را رد کرده‌اند.

چند ساعت پس از اعلام کاهش تعهدات ایران، آقای ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه صنایع فلزی ایران وضع کرد.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه (١٩ اردیبهشت - ٩ مه) گفت: "بعد از خروج ما از توافق وضع اقتصادی ایران آشفته شده است. بالاترین تورم را دارند. مدام شورش می‌شود. تنها کاری که باید می‌کردند این بود که به من زنگ بزنند تا مذاکره کنیم و به توافق برسیم."

او پیشتر هم ضمن خروج از برجام و اعمال تحریم‌های بانکی و نفتی گسترده گفته بود می‌خواهد برای یک توافق هسته‌ای جدید با ایران مذاکره کند.

از جمله در آستانه سفر حسن روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، آقای ترامپ به امکان ملاقات با آقای روحانی اشاره کرد.

حسن روحانی در اولین سال ریاست جمهوری خود در جریان سفری مشابه به نیویورک، با باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی صحبت کرده بود.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه گفت: "دوست دارم ایرانی‌ها به من زنگ بزنند. جان کری زیاد با آنها حرف می‌زند و به آنها می‌گوید زنگ نزنند و مطابق قانون باید برای این کار تحت تعقیب قرار بگیرد."

آقای ترامپ پیش از این هم تماس‌های اخیر جان کری با محمد جواد ظریف را "غیرقانونی" خوانده بود.

وزرای خارجه آمریکا و ایران مذاکرات طولانی با یکدیگر داشتند و توانستند توافق هسته‌ای را در قالب "برنامه جامع اقدام مشترک" (برجام) به نتیجه برسانند. آنها به طور عمومی با احترام از یکدیگر یاد می‌کنند.

حق نشر عکس AFP

آقای کری چند بار هم پس از مسئولیتش در وزارت خارجه آمریکا با آقای ظریف دیدار و صحبت کرده است. او پیشتر با اشاره به مسایل مورد اختلاف میان آمریکا و ایران گفته بود: "ایرانی‌ها آماده مذاکره هستند تا این مسایل را حل کنند، اما دولت دونالد ترامپ خط دیگری را دنبال می‌کند."

مقام‌های ارشد ایران در یک سال اخیر مذاکره با آمریکا را رد کرده‌اند و می‌گویند با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌های تازه، نمی‌توانند همزمان وارد دور جدیدی از مذاکرات با این کشور شوند.

البته محمد جواد ظریف به تازگی اعلام کرد که ایران چند ماه پیش برای تبادل زندانیان به آمریکا پیغام داده بود.

ایران و آمریکا سابقه مذاکرات مخفیانه هم دارند. ماجرای ارسال سلاح و رسوایی مک‌فارلین یکی از این نمونه‌ها است.

یک سال قبل از به قدرت رسیدن آقای روحانی، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه وقت و رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی، با نظر مثبت آقای خامنه‌ای مذاکرات مخفیانه‌ای را با آمریکا آغاز کرد که با ادامه‌شان در دوره آقای روحانی به توافق هسته‌ای انجامید.