اسکای‌نیوز: بریتانیا سطح آمادگی نیروهای خود در منطقه خلیج فارس را افزایش داده است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شبکه اسکای از افزایش سطح آمادگی نیروها و دیپلمات‌های بریتانیایی در منطقه خبر داده است

سطح آمادگی نیروهای بریتانیایی برای مقابله با تهدیدات ایران در عراق و چند کشور منطقه افزایش یافته است.

شبکه خبری اسکای نیوز در گزارشی در روز پنجشنبه، ۲۶ اردیبهشت (۱۶ مه)، به نقل از "منابع آگاه" گفته است که بریتانیا به دلیل افزایش تهدیدات ازجانب ایران، تصمیم گرفته است که نظامیان و دیپلمات های آن کشور در عراق را دروضعیت "افزایش آماده باش امنیتی" قرار دهد. این شبکه می‌افزاید که تصمیم مشابهی هم در مورد نیروها و دیپلمات‌های بریتانیایی در عربستان سعودی، کویت و قطر نیز اتخاذ شده است.

در حالیکه گزارش‌های خبری حاکی از افزایش تنش بین دولت‌های آمریکا و جمهوری اسلامی است، تصمیم بریتانیا در این مورد حاکی از آن است که ارزیابی این کشور از تهدیدات ایران به ارزیابی آمریکاییان در این زمینه نزدیک است.

براساس گزارش اسکای‌نیوز، نهادهای نظامی بریتانیا بر این باور هستند که احتمال حمله نیروهای ایرانی یا نیروهای نیابتی آن کشور علیه منافع و شهروندان بریتانیا، ایالات متحده و دیگر متحدان آنها در منطقه افزایش یافته اما حکومت ایران خواهد کوشید ارتباطش با این اقدامات آشکار نباشد زیرا وجود چنین ارتباطی می‌تواند به بروز جنگ تمام عیار منجر شود.

تصاویر بارگیری قایق‌های ایرانی 'عامل تشدید تنش در خلیج فارس بوده است'

حق نشر عکس AFP
Image caption شبه نظامیان شیعه عراق - به گفته اسکای نیوز بریتانیا نگران تهدیدات "نیروهای نیابتی" ایران در عراق بوده است

اسکای‌نیوز نوشته است که افزایش سطح آمادگی نظامیان بریتانیایی در عراق پیش از آن صورت گرفت که یک افسر عالیرتبه بریتانیایی افزایش خطرات از جانب ایران نسبت به آمریکاییان و متحدان آنها در عراق را کم اهمیت‌تر از منابع دولتی آمریکا ارزیابی کند.

اشاره این گزارش به ژنرال کریس گیکا، از فرماندهان ارشد نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق و سوریه است که برخی از رسانه‌ها به اختلاف نظر بین ایالات متحده و بریتانیا در مورد تهدیدات ایران در عراق تعبیر کردند.

اسکای‌نیوز به نقل از "منابع آگاه" نوشته است که از آنجا که ژنرال کیگا به اطلاعات نظامی گردآوری شده توسط ائتلاف دسترسی داشته، از افزایش خطرات امنیتی هم آگاه بوده است.

علاوه بر نظامیان و دیپلمات‌های بریتانیایی در کشورهای منطقه، شمار قابل توجهی از شهروندان این کشور در بخش های اقتصادی این کشورها، به خصوص صنایع نفتی عربستان، کویت و قطر مشغول به کار هستند و ارتقاء سطح هشدار امنیتی شامل آنان نیز می‌شود.

این گزارش می‌افزاید که مقامات بریتانیایی برنامه‌های اضطراری هم برای خارج کردن بریتانیایی‌ها از بعضی یا تمام این کشورها تهیه کرده‌اند که در صورت نیاز، به اجرا گذاشته خواهد شد اما اقدامات کنونی جنبه پیشگیرانه دارد. به گزارش این شبکه، در حال حاضر میز ایران در وزارت خارجه بریتانیا "در وضعیت بحران کامل" قرار گرفته است که دلیل آن "افزایش تهدیدات ایران و امکان واکنش ایالات متحده به آن است."

اسکای‌نیوز در عین حال گفته است که در حال حاضر، بریتانیا برای جلوگیری از رویارویی ایالات متحده و بریتانیا و حل و فصل بحران کنونی به تلاش‌های فشرده‌ای دست زده است. از جمله جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا شامگاه گذشته در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه عمان، در این مورد با او رایزنی کرد.

در روزهای اخیر، ایالات متحده به افزایش حضور نظامی خود در منطقه مبادرت ورزیده است. پیشتر، نشریه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش کرده بود که دلیل این اقدام، تصاویری از انتقال موشک به تعدادی قایق ایرانی بوده که برخی مقامات آمریکایی آن را به منزله آمادگی برای عملیات علیه نیروهای خود در منطقه تلقی کردند. این نشریه افزوده است که کشورهای اروپایی، عراق و چند تن از مقامات آمریکایی این ارزیابی را قابل قبول ندانسته و گفته بودند انتقال موشک‌ها به منزله واکنش جمهوری اسلامی نسبت به افزایش تحرکات نظامی ایالات متحده در خلیج فارس است.