ابراز امیدواری ترامپ به عدم وقوع جنگ با ایران

دموکرات ها از رویکرد ترامپ به ایران انتقاد کرده اند حق نشر عکس Reuters
Image caption دموکرات ها از رویکرد ترامپ به ایران انتقاد کرده اند

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا گفته است امیدوار است بین آمریکا و ایران جنگ رخ ندهد.

آقای ترامپ پنج شنبه در پاسخ به خبرنگاران درباره احتمال جنگ با ایران گفت:‌ "امیدوارم (جنگ) نشود."

همزمان، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه در دولت آمریکا در گزارشی نوشت دونالد ترامپ در جلسه امروز صبح در کاخ سفید به پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع گفته است که قصد ندارد با ایران وارد جنگ شود.

آیت الله خامنه ای هم در روزهای گذشته گفته بود "بنا نیست جنگی" در گیرد.

سخنان آقای ترامپ در حالی منتشر می شود که در پی تحرکات روزهای گذشته، نگرانی هایی درباره احتمال رویارویی نظامی بین آمریکا و ایران مطرح شده است.

رسانه های آمریکا در روزهای گذشته از تلاش بعضی از اطرافیان دونالد ترامپ، بخصوص جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای تشدید تنش با ایران خبر داده بودند.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا پنج شنبه در سخنانی تاکید کرد که نیروهای مسلح آمریکا نمی توانند بدون مجوز کنگره وارد جنگ شوند.

خانم پلوسی گفت:‌ "امیدوارم مشاوران رییس جمهوری متوجه باشند که آنها به هیچ وجه از اختیار چنین اقدامی برخوردار نیستند."

خانم پلوسی همچنین به کاخ سفید هشدار داد که مجوز جنگ که پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ برای حمله به افغانستان و رویارویی با القاعده به تصویب کنگره رسیده بود، برای مقابله با ایران اعتبار ندارد.

از سوی دیگر، روسای دموکرات کمیته های اطلاعاتی،‌ روابط خارجی‌ و نیروهای مسلح‌ مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه از ارزیابی صورت گرفته از توانایی نظامی و هسته ای ایران ابراز انتقاد کرده اند.

بر اساس این نامه، اطلاعات مربوط به ایران در گزارش سالانه پایبندی کشورها به تعهدات تسلیحاتی، عدم اشاعه هسته ای و خلع سلاح ۲۰۱۹ که ماه گذشته به وسیله وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره ارسال شد، تحت تاثیر اهداف سیاسی تهیه شده است.

این نامه همچنین از عدم تهیه گزارش دوره ای مربوط به بررسی پایبندی ایران به برجام به وسیله وزارت خارجه آمریکا انتقاد کرده است.

در روزهای گذشته نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا نسبت به رویکرد کاخ سفید به ایران ابراز نگرانی کرده بودند.

برای همین مقام های اطلاعاتی آمریکا امروز به کنگره رفتند تا به روسای کمیته های اطلاعاتی و نمایندگان ارشد درباره اطلاعات به دست آمده از تحرکات نظامی ایران اطلاع رسانی کنند.

هفته گذشته آمریکا با اعلام رصد تشدید تحرکات نظامی ایران از تقویت ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس خبر دادند.

همزمان، دیپلمات ها و کارکنان غیرضروری آمریکا "به علت نگرانی های امنیتی" از عراق خارج شده اند.

روزنامه ها در آمریکا می گویند علت این تصمیم مشاهده بارگیری موشک در شناورهای ایرانی عنوان شده است.

شبکه خبری سی ان ان می گوید اطلاعاتی را از مقام های آمریکایی به دست آورده که نشان می دهد کشتی های باری ایران برای حمل موشک تغییر کاربری داده شده اند.