مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد ایران به کنگره توضیح می‌دهند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شاناهان و پومپئو برای توضیح برای نحوه گردآوری و پردازش اطلاعات در باره تنش با ایران به کنگره احضار شده‌اند

برخی منابع خبری گفته‌اند مقامات ارشد دولت آمریکا سیاست دولت در مورد ایران را برای اعضای کنگره تشریح خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در جلسه ای که قرار است با حضور تمامی اعضای مجلس سنا در هفته آینده برگزار شود، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه، پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده، اطلاعات محرمانه‌ای را که در مورد ایران گردآوری شده با سناتورها مطرح خواهند کرد.

نشریه اینترنتی پولیتیکو و شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا نیز گفته‌اند که قرار است این جلسه روز سه‌شنبه هفته آینده پشت درهای بسته برگزار شود.

به نوشته پولیتیکو، جینا هسپل، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - هم در جلسه روز سه‌شنبه حضور خواهد داشت.

انتظار می‌رود آقای پومپئو هفته آینده در مورد ایران به اعضای مجلس نمایندگان هم توضیح دهد. رئیسان کمیته‌های امورخارجه، نیروهای مسلح و اطلاعات مجلس نمایندگان در نامه‌ای از وزیر خارجه خواسته‌اند حداکثر تا روز ۲۳ مه اطلاعات مربوط به روند تحولات در زمینه اختلاف با ایران و اسناد و مدارک مربوط به آن را در اختیار آنان قرار دهد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلوسی رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات و ترامپ از حزب جمهوریخواه- اعضای دموکرات مجلس نمایندگان نسبت به شیوه احتمالی استفاده از اطلاعات ابراز نگرانی کرده‌اند

در اطلاعیه مجلس نمایندگان، خطر گزینشی کردن داده‌های اطلاعاتی به منظور بهره‌برداری سیاسی از آنها مطرح شده است. با شدت گرفتن تنش در روابط ایالات متحده و جمهوری اسلامی، برخی از مخالفان دولت آمریکا با یادآوری نحوه پردازش اطلاعات منجر به جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، نسبت به وقوع درگیری با ایران بر پایه ارزیابی معیوب اطلاعات ابراز نگرانی کرده‌اند. شماری از نمایندگان کنگره از هر دو حزب خواستار شفافیت اطلاعاتی در این مورد شده‌اند.

اکثریت مجلس سنای آمریکا در دست حزب جمهوریخواه - حزب رئیس جمهوری - است و حزب دموکرات در مجلس نمایندگان اکثریت دارد.

در چند هفته اخیر، با تشدید تحریم نفتی ایران و تصمیم جمهوری اسلامی به توقف اجرای بعضی از تعهدات خود در توافق هسته‌ای - برجام - روابط بین جمهوری اسلامی و آمریکا تیره‌تر شده است. ایالات متحده به تقویت حضور نظامی و اتخاذ تدابیر امنیتی ویژه برای حفاظت از شهروندانش در منطقه مبادرت کرده و در مورد اقدامات احتمالی نیروهای ایرانی یا "نیروهای نیابتی" حکومت ایران علیه منافع منطقه‌ای آمریکا هشدار داده است.

در عین حال، مقامات آمریکایی گفته‌اند که در صدد درگیری نظامی با جمهوری اسلامی نیستند. آنان هدف خود را وادار کردن حکومت ایران به "تغییر رفتار" توصیف کرده و گفته‌اند که با وارد آوردن حداکثر فشار، در صدد دستیابی به این هدف هستند.

روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که امیدوار است بین آمریکا و ایران جنگی روی ندهد. آقای ترامپ پیشتر از مقامات ایران خواسته بود در صورت تمایل با او تماس تلفنی بگیرند.