ابهام در مورد تغییرات در ساختار امنیتی سپاه

حق نشر عکس Mehr
Image caption حسین طائب از چهره های جنجالی اطلاعاتی در جمهوری اسلامی ایران است

حسین طائب بار دیگر به عنوان ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده است.

در تغییرات تازه در ساختار امنیتی سپاه پاسداران، سرتیپ پاسدار حسن محقق که تا حالا معاونت اطلاعات راهبردی سپاه را بر عهده داشت، معاون حسین طائب در سازمان اطلاعات سپاه شده است. سرتیپ حسین نجات، معاون پیشین آقای طائب هم به معاونت فرهنگی سپاه منصوب شده است.

معاون پیشین فرهنگی سپاه سرتیپ محمدرضا نقدی بود که به تازگی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به معاونت هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده بود.

پیشتر، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی گفته بود که ساختار سازمان اطلاعات سپاه از سوی فرمانده کل تغییر کرده است و معاونت اطلاعات راهبردی در سازمان اطلاعات سپاه ادغام شده است.

این گزارش خبری لحظاتی پس از انتشار از روی وب سایت خبرگزاری تسنیم حذف شد.

رسانه های ایران در پوشش تغییرات تازه سپاه گزارش داده‌اند که حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به "سمت مسئول اطلاعات سپاه" منصوب شده است. مشخص نیست منظور از "مسئول" اطلاعات سپاه، همان ریاست بر "سازمان" اطلاعات سپاه است یا نهاد اطلاعاتی تازه ای تاسیس شده است.

حکم تازه آقای طائب از سوی سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر شده است اما جزئیات آن از جمله مدت زمان این حکم روشن نیست.

آقای طائب از چهره های جنجالی اطلاعاتی در ایران است. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران او را به نداشتن تعادل روانی و پرونده‌سازی برای افراد متهم کرده و محمد سرافراز رئیس پیشین سازمان صداوسیما گفته بود در زمان ریاستش، آقای طائب در امور مدیریت این سازمان دخالت های بی وقفه داشته است.

احمدی نژاد: طائب رئیس اطلاعات سپاه تعادل ندارد و کارش پرونده سازی است

پیچیدگی‌های سه سازمان مجزا: اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات سپاه و حفاظت سپاه

سرافراز: مبارزه با فساد در صداوسیما باعث برخورد با ما شد

رضا گلپور، زندانی امنیتی، از فساد و سپاه چه می‌گوید؟

حق نشر عکس Tasnim
Image caption سرتیپ پاسدار حسن محقق در کنار سرلشکر پاسدار حسین سلامی

سازمان اطلاعات سپاه در سال ۱۳۸۸ تشکیل شد. خبرگزاری تسنیم گفته بود معاونت اطلاعات راهبردی هم در این سال تاسیس شده بود. ایران در این سال شاهد اعتراضات بی سابقه به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بود.

تغییرات در رده فرماندهی و مدیریت ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از انتصاب حسین سلامی به فرماندهی کل این نیرو، شدت گرفته است. ایالات متحده آمریکا به تازگی سپاه را وارد فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داده است.